45 307 złotych – rekordowy Finał WOŚP w Kazimierzy Wielkiej

"Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha” – to hasło przyświecało 27. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 13 stycznia 2019 roku Kazimierza Wielka również zagrała z Fundacją Jurka Owsiaka. Orkiestrowy sztab, który został utworzony w Kazimierskim Ośrodku Kultury a jego szefem był dyrektor Czesław Kowalski, w tym roku zebrał rekordową kwotę 45307 złotych.

Tak imponujący wynik, wyższy od ubiegłorocznego o ponad pięć tysięcy złotych, to zasługa tych wszystkich mieszkańców gminy i powiatu o gorących sercach, którzy grali razem z nami i wsparli WOŚP.
Orkiestrową pulę pieniędzy zasiliła wspólna wpłata – przekazana do sztabu przez przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Bojanowicza - od pracowników: Starostwa Powiatowego, Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Ponadto, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Słonowicach w darze dla WOŚP przekazały cały dochód ze sprzedaży wybornych ciast i pysznych babeczek z serduszkiem domowego wypieku, które podczas niedzielnego Finału serwowały w holu Kazimierskiego Ośrodka Kultury.
Jak co roku, największą rolę w dniu Finału odegrali nasi wolontariusze. Nie bacząc na kapryśną pogodę, od rana do zmroku pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych zbierało 102 wolontariuszy pod opieką swoich nauczycieli i rodziców. Na ogromne słowa uznania zasłużyli wszyscy orkiestrowi kwestarze ze szkół podstawowych z Kamieńczyc, Wielgusa, kazimierskiej „jedynki” i „trójki”, SP z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach, z SP w Opatowcu oraz gimnazjaliści z Kazimierzy Wielkiej i Czyżowic. W gronie kwestujących nie zabrakło młodzieży z kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie i Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej. W barwach kazimierskiego sztabu zagrały Ola i Karolina Żarnowiecka - harcerki z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej „Żywioły” i cztery wolontariuszki z Kazimierskiego Ośrodka Kultury: Ewa Wojciechowska, Kinga Bator, Julia Szumilas i Gabriela Pietrzyk. Do kazimierskiego sztabu przyłączyła się w tym roku Wolna Grupa Motocyklowa „Sfora” z Kazimierzy Wielkiej na czele z jej prezesem Robertem Jaworskim, która uzbierała 920,27 zł oraz Pałac „Lacon”, reprezentowany przez  Ewelinę Czajka, w puszce której było 1326,50 zł.
Puszki kwestarskie przeliczane były w sztabie finansowym mieszczącym się w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3 – współorganizatora 27. Finału. W składzie komisji odpowiedzialnej za całkowite rozliczenie zbiórki pieniędzy były osoby mające wieloletnie doświadczenie w pracach sztabu finansowego WOŚP: Dorota Rusiecka – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Adam Mucha z Alior Banku oraz Krzysztof Kuchnecki – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. W liczeniu pieniędzy, jak zwykle pomagali dorośli wolontariusze: dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, jak również rodzice uczniów, pracownicy instytucji samorządowych oraz osoby prywatne.
W szkolnej stołówce „trójki” na młodych kwestarzy i ich opiekunów czekały gorące napoje i słodkie bułeczki. W czasie przerw w kwestowaniu mogli oni tu odpocząć, rozgrzać się i zjeść pyszny bigos, tradycyjnie przyrządzony przez panie z przedszkola „Parkowe Skrzaty”. To zasługa fundatorów – przyjaciół i sympatyków Wielkiej Orkiestry, którzy co roku hojnie wspierają kazimierski Finał WOŚP: Adam Bodzioch Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Publiczne Przedszkole Samorządowe „Parkowe Skrzaty” w Kazimierzy Wielkiej, Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Hebdowie w województwie małopolskim, Piekarnie Polskie „Dr Żurek” w Odonowie oraz kazimierskie firmy: Piekarnia „U Ochenduszków”, Delikatesy Paleo – 3, firma „Mlek – Pol”, Cukiernia „J.M.B. Biernaccy”, oraz F.H.U. „Kwadrat”.
W historię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na stałe wpisał się tradycyjny „Koncert z serduszkiem” w Kazimierskim Ośrodku Kultury. W tej edycji Finału rozpoczął się o godz. 13.00, a jego uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Adam Bodzioch. W sześciogodzinnym, istnym maratonie artystycznym wystąpiło blisko pół tysiąca wykonawców - od maluchów do seniorów. Między występami artystycznymi odbywały się licytacje gadżetów od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców. Jak co roku imprezę poprowadził szef sztabu Czesław Kowalski - dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, ale tym razem w duecie z Gabrielą Leśniak, tegoroczną maturzystką z kazimierskiego ogólniaka oraz laureatką pierwszego miejsca w konkursie piosenki w grudniowym „XV Przeglądzie Twórczości Jacka Kaczmarskiego”.
W repertuarze programów, specjalnie przygotowanych przez dzieci i dorosłych na WOŚP znalazły się m.in.: wiersze, piosenki, utwory na ludową nutę i w wydaniu kabaretowym, widowiskowe pokazy taneczne oraz pokaz mody europejskiej na wesoło. Na scenie zaprezentowały się kazimierskie przedszkolaki „Parkowe Skrzaty” i „Motylek”, uczniowie szkół podstawowych z Kamieńczyc, Wielgusa, kazimierskiej „jedynki” i „trójki”, SP z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach, dzieci ze Szkoły Tańca „STEP” i maluchy ze Studia Baletowego „Motyl”. W orkiestrowym koncercie udział wzięli podopieczni Zespołu Placówek Szkolno-Wychowaczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, młodzież z Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej, Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie, jak również znany duet Martyna & Miłosz. Wystąpiły również solistki z kółka muzycznego, grupa teatralna „APROPO” oraz seniorzy z Klubu Seniora z Kazimierskiego Ośrodka Kultury.
Orkiestrowemu graniu towarzyszyła aukcja na rzecz WOŚP, podczas której sprzedaliśmy 55 przedmiotów. Pieniądze z licytacji trafiały do puszki wolontariuszki Ewy Wojciechowskiej z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, której asystowała Zuzanna Kolanoś, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej. Największym hitem aukcji był statek z wikliny papierowej, który wykonali i podarowali podopieczni Regionalnej Placówki Opiekuńczo - Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej: Marta Grochowska, Angelika Bober i Patryk Grochowski. To misternie wykonane artystyczne dzieło za 320 złotych zakupił Dawid Piwowarczyk z Odonowa. Podczas licytacji firmowych gadżetów z logo WOŚP, najwięcej zapłacono za t-shirty, które nabyli za 250 zł Waldemar Wiejacha z Kamyszowa oraz za 200 zł Sebastian Luty z Kazimierzy Wielkiej. Ogromnego, pluszowego misia, podarowanego przez Marka Zwolańskiego – wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej zakupił za 200 zł Marcin Konewecki z Kazimierzy Wielkiej. Włodarze gminy również aktywnie włączyli się w licytacje. Burmistrz Adam Bodzioch zapłacił 150 zł za koszulkę z logo „Lubię ludzi” przekazanej przez Szlachetną Paczkę Rejon Kazimierza Wielka, natomiast t-shirt z logo WOŚP za 140 zł wylicytował zastępca burmistrza Łukasz Maderak.
Pod aukcyjny „młotek” poszły również: decoupage na drewnie z motywem róż od podopiecznych Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, sztuczny kwiat guzmania (ponad metr wysokości), stroik z szyszek i figurki gipsowe „Żydek” oraz „Śpiący aniołek” podarowane przez Zofię Rzepa – właścicielkę kwiaciarni „Zosia” w Kazimierzy Wielkiej. Właściciele sklepu „Rzepka” Matylda i Arkadiusz Rzepa wystawili na aukcje zegar ścienny, komplet ręczników dla nowożeńców z wyhaftowanymi napisami: mąż - żona, pościel satynową 3D oraz gry planszowe dla dzieci. Wylicytowane zostały dwa pakiety rehabilitacyjne przekazane przez Klinikę Zdrowia i Urody „Dormed Medical SPA” w Busku – Zdroju oraz trzy bukiety żywych kwiatów od Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu – kierunek florysta.
Były także dwa albumy fotograficzne pt.”Mieszkać wśród Świętych” autorstwa Zdzisława Kulisia z Donos. Wewnątrz  książki znajdowało się wklejone zdjęcie darczyńcy z Kamilem Stochem i dedykacją o treści „Szczęśliwcowi, który wylicytował ten album wraz ze zdjęciem Kamila Stocha z autorem Zdzisławem Kulisiem szczęśliwego Nowego 2019 Roku.” Fani sportu rywalizowali o gadżety, które przekazało kazimierskie Koło Wędkarskie „Małoszówka”, a związane były z Vive Kielce: koszulkę klubową, piłkę ręczną oraz zdjęcie drużyny z autografami zawodników. Licytowany był album proszowickiego Fanklubu Kamila Stocha , akredytacja z ubiegłego roku na wejście na spotkanie z Kamilem Stochem w Proszowicach oraz zdjęcia reprezentacji Polski w skokach narciarskich i Kamila Stocha z jego autografem, które podarował Sebastian Psica z Kazimierzy Wielkiej. Fundacja „Dajemy Wybór” w Kazimierzy Wielkiej wystawiła swój firmowy t-shirt z autografem Roberta Lewandowskiego.
27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył happening pn. "Światełko do Nieba". Sprzed budynku Kazimierskiego Ośrodka Kultury harcerze z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej „Żywioły” przy aplauzie publiczności wysłali w stronę nieba światełko w postaci białych, podświetlanych LED-ami balonów z czerwonym sercem.

Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch oraz Kazimierski Ośrodek Kultury serdecznie dziękują kwestującym wolontariuszom oraz ich opiekunom, dyrekcji i pracownikom Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, uczniom, nauczycielom i instruktorom za przygotowanie programów artystycznych, osobom dyżurującym na szkolnej stołówce, darczyńcom za przedmioty ofiarowane na licytacje oraz osobom biorącym w nich udział. Dziękujemy osobom przeliczającym pieniądze z orkiestrowych puszek, sponsorom posiłków dla wolontariuszy oraz wszystkim tym, którzy włączyli się w działania naszego sztabu oraz wsparli datkami Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. DZIĘKUJEMY.

Tekst Dorota Pilarska
Zdjęcia Zdzisław i Dorota Pilarscy