Przegląd Małych Form Teatralnych na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

W poniedziałek, 13 maja br. w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbył się Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych, zorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach. W komisji konkursowej, oceniającej grupy teatralne ze szkół podstawowych, obok przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej: mł. asp. Kingi Kupiec oraz st. asp. Daniela Szastaka zasiadła instruktor plastyki Ewa Wojciechowska z naszego ośrodka. W konkursie, w którym zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wielgusie, udział wzięły także dzieci z podstawówek w Krzczonowie, Sokolinie i Kamieńczycach.

 

„Wirtuozi kultury 2024” nagrodzeni!

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej były okazją do wręczenia kolejnym czterem osobom statuetek „Wirtuoz kultury 2024”, przyznawanych przez Kazimierski Ośrodek Kultury. Ideą zainicjowanej przez dyrektora Czesława Kowalskiego corocznej nagrody artystycznej jest uhonorowanie ludzi zasłużonych dla kultury kazimierskiej: artystów, organizatorów i sponsorów, którzy swym działaniem wpływają na rozwój i krzewienie kultury. Statuetki w postaci klucza wiolinowego w kolorze złota oraz dyplomy za całokształt swojej działalności z rąk burmistrza Adama Bodziocha i starosty Jana Nowaka otrzymały:

- Monika Anielska i Dorota Wojas - nauczycielki z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. Panie prowadzą swoich uczniów przez zawiłości historii Polski, kształtując w nich wartości patriotyczne i szacunek do pamięci o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Pod ich kierunkiem młodzież brała udział w licznych konkursach o tematyce związanej min. ze zbrodnią katyńską, zdobywając liczne nagrody, w tym również takie, które miały charakter wyjazdów zagranicznych.

- Ewa Wiejacha – nauczycielka w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Jest doświadczonym pedagogiem i założycielem grupy teatralnej APROPO. W latach 2008-2021 prowadziła warsztaty teatralne w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Wspólnie z grupą zdolnych młodych ludzi przygotowywała na podstawie autorskich scenariuszy spektakle teatralne, m.in. „Odlot”, „Mocarz”, „Roch”, w których poruszała ważne tematy dla współczesnego społeczeństwa. Jej praca nie tylko stanowi inspirację artystyczną, ale również wywiera istotny wpływ na młodzież pod względem osobistym i społecznym. 

- Ireneusz Górski – podharcmistrz 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej "Żywioły", a zarazem instruktor muzyki w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Wychował wiele pokoleń muzyków. Jego uczniowie byli laureatami licznych konkursów, m.in. corocznego Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego. Z jego też inicjatywy nastąpiła reaktywacja drużyny harcerskiej, która kształtuje charaktery i wartości młodzieży. Wykazuje się nie tylko fachową wiedzą i umiejętnościami, ale także pasją i zaangażowaniem w pracy z młodymi ludźmi.  

Wirtuozom kultury serdecznie gratulujemy!

Kazimierza Wielka oddała hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego rozpoczęła uroczyste, kazimierskie obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się w piątek, 12 kwietnia. Eucharystię w intencji Ojczyzny oraz tysięcy Polaków zamordowanych w bestialski sposób przez Sowietów wiosną 1940 roku w Katyniu i w innych miejscach kaźni na Wschodzie, koncelebrowali proboszczowie kazimierskich parafii: ks. kanonik Antoni Bialik i ks. kanonik Janusz Mularz.

 

Atelier w wiosennej scenerii.

Atelier w plenerze było wyjątkowym doświadczeniem dla dzieci szlifujących swoje zdolności plastyczne w Kazimierskim Ośrodku Kultury. We wtorkowe popołudnie, instruktor plastyki Ewa Wojciechowska korzystając ze słonecznej, prawdziwie letniej pogody, zorganizowała małym artystom zajęcia przed budynkiem ośrodka. Dzieci były zachwycone pomysłem i z wielkim zaangażowaniem malowały otaczającą je przyrodę, poznając przy tym m.in. zasady kompozycji w malarstwie.

Teatralne „Przygody kota” dla najmłodszych widzów!

„Przygody kota”, to kolejny spektakl w wykonaniu aktorów z Poznańskiego Teatru Aktora. Tym razem w poniedziałkowe przedpołudnie (18 marca 2024) w Kazimierskim Ośrodku Kultury gościliśmy najmłodszych, którzy byli zachwyceni bajką. Barwne kostiumy, piękne maski, urocze lalki i autorska przepiękna muzyka to tylko niektóre atrakcje tej wspaniałej „kociej” przygody.

 

Urok delikatnej akwareli w obrazach namalowanych przez młodych artystów na zajęciach plastycznych w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

Urok delikatnej akwareli w obrazach namalowanych przez młodych artystów na zajęciach plastycznych w Kazimierskim Ośrodku Kultury. I choć młodzież stawia pierwsze kroki na artystycznej ścieżce, jej akwarele już teraz zachwycają i inspirują!

 

View the embedded image gallery online at:
http://kokkw.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId729f00a114