Rolnicy z gminy Kazimierza Wielka dziękowali za zebrane plony na dożynkach w Słonowicach.

Święto Plonów, wieńczące żniwa w gminie Kazimierza Wielka odbyło się w słoneczną niedzielę, 27 sierpnia br. w sołectwie Słonowice. Dożynki zainaugurowała Msza Święta dziękczynna za zebrane plony oraz w intencji rolników, którą przy ołtarzu polowym koncelebrowało pięciu kapłanów: ksiądz dziekan Sławomir Sarek - proboszcz parafii Gorzków, który przewodniczył liturgii, ksiądz kanonik Janusz Mularz - proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, ksiądz Jan Bętkowski – proboszcz parafii Skorczów, ksiądz Artur Krążek - proboszcz parafii w Cudzynowicach oraz ksiądz Sławomir Piwowar - wikary z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej. Podczas Eucharystii poświęcone zostały chleby, dary ziemi ofiarowane na ołtarz i okazałe wieńce dożynkowe, przygotowane przez dwanaście sołectw.

 

Po uroczystym nabożeństwie nastąpiła oficjalna część obchodów dożynkowych. Burmistrz Adam Bodzioch w swym wystąpieniu nie szczędził słów uznania i podziękowania rolnikom za ich ogrom pracy, akcentując jednocześnie, że ten rok, ze względu na niekorzystną pogodę, był szczególnie dla nich trudny. Głos zabrali również: Michał Bucki - wicestarosta Powiatu Kazimierskiego oraz posłowie na Sejm RP Czesław Siekierski i Michał Cieślak. Były także listy gratulacyjne z podziękowaniami i życzeniami dla rolników które odczytali: Sebastian Cichy ze Starostwa Powiatu Kazimierskiego od posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa, natomiast Janusz Skoczek, kierownik kazimierskiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od prezes Haliny Szymańskiej ARiMR. 

Podczas ceremoniału obrzędowego, zgodnie ze staropolskim obyczajem, miało miejsce uroczyste przekazanie chleba - symbolu rolniczej pracy - włodarzom kazimierskiej gminy. W imieniu rolników starostowie dożynek: Aneta Nowak ze Słonowic i Łukasz Zapiór z Marcinkowic, przekazali na ręce burmistrza Adama Bodziocha i jego zastępcy Łukasza Maderaka dorodny bochen chleba, wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Następnie burmistrzowie i starostowie wspólnie pokroili pieczywo i częstowali smacznymi kromkami gości dożynkowych.

Barwnym i widowiskowym akcentem święta rolników był konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, zorganizowany tradycyjnie przez włodarza gminy Adama Bodziocha. Artystyczne dzieła żniwne zaprezentowały i z wielkim zaangażowaniem ośpiewały delegacje Słonowic, Marcinkowic, Gabułtowa, Boronic, Broniszowa, Cudzynowic, Donos, Głuchowa, Łękawy, Plechowa, Wojsławic i Zięblic. Grupy wieńcowe wykazały się dużą inwencją artystyczną, w dowcipny sposób ośpiewując własnoręcznie i misternie wykonane złociste wieńce. W swoich autorskich przyśpiewkach na ludową nutę nie szczędziły komplementów, ale i uszczypliwości kazimierskim samorządowcom i starostom dożynek. 

Zwieńczeniem muzycznego maratonu dożynkowego był dodatkowy występ artystyczny pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Słonowicach w asyście najmłodszych, utalentowanych mieszkanek Słonowic: Oli Minor, Darii Mastyny, Nikoli Sendor i Leny Wójtowicz.

W konkursie wieńcowym, jury pod przewodnictwem Rafała Stokłosy - sekretarza Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej, najwyżej oceniło wieniec wypleciony przez mieszkańców Słonowic. Najpiękniejsza kompozycja żniwna na kazimierskich dożynkach reprezentować będzie gminę na Powiatowym Święcie Plonów w Bejscach.

W niedzielę poznaliśmy również zwycięzcę konkursu „Sołtys Roku 2022”. Nagrodę z rąk burmistrza Adama Bodziocha, wiceburmistrza Łukasza Maderka i Radnego Rady Miejskiej Jerzego Koziary otrzymał Robert Kuziński - sołtys Słonowic, który sprawuje również funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Słonowicach.

Dożynkową uroczystość, którą poprowadzili Róża Dąbrowska i Czesław Kowalski - dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Regent Dance”.

Atrakcjami kulinarnymi dożynek były domowe wypieki, dania z kuchni polowej i kiełbaski z grilla. Można było przejechać się bryczką lub na kucyku a dzieci mogły poszaleć na dmuchanej zjeżdżalni. 

Podczas imprezy prowadzona była zbiórka pieniędzy na bardzo kosztowną operację serca ratującą życie czteroletniego Filipka Kotik. W akcję charytatywną włączył się także Kazimierski Ośrodek Kultury fundując i serwując watę cukrową. Dochód ze sprzedaży słodkiego smakołyku przeznaczył dla chorego chłopca. Ponadto, nasze harcerki, siostry: Ola, Karolina i Kasia Żarnowieckie z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej „Żywioły”, jako wolontariuszki zbierały do puszek datki na ten szczytny cel.

Organizatorzy i sponsorzy dożynek gminnych: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, Sołtys i Rada Sołecka wsi Słonowice, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Słonowicach serdecznie dziękują za wsparcie finansowe, którego udzielili:

- Lokal Gastronomiczny „RETRO” w Kazimierzy Wielkiej

- „CAFFARO” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa w Słonowicach

- Kwiaciarnia „Kwiaty są piękne” w Kazimierzy Wielkiej Justyny Śliz

- Firma Handlowo-Usługowa „CHAMEX” w Kazimierzy Wielkiej

- Jerzy Koziara - Radny Rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej 

- Firma „EL PIOTR” Tadeusz Piotrowski w Kazimierzy Wielkiej

- Piekarnia „U OCHENDUSZKÓW” w Kazimierzy Wielkiej

- Firma Handlowo – Usługowa „PAGIEŁA” Kwalifikowany Dostawca Węgla PGG w Kazimierzy Wielkiej 

- Związek Międzygminny „Nidzica” w Kazimierzy Wielkiej w Kazimierzy Wielkiej na czele z jego prezesem Andrzejem Bydłorzem