Kazimierza świętowała „Dzień Europy”

 

 

 

11 maja br. w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury kazimierzanie świętowali „Dzień Europy”. Głównym punktem niedzielnej majówki po europejsku był zorganizowany po raz dwunasty Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej.

Licznie zebraną publiczność, uczestników turnieju i ich nauczycieli powitała Agnieszka Styczeń, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Wśród zaproszonych gości był burmistrz Tadeusz Knopek, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kuliś oraz przedstawicielki Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Kielcach, który po raz drugi był partnerem kazimierskiego turnieju.

Zanim rozpoczęły się europrezentacje drużyn szkolnych, „do tablicy” wywołany został burmistrz Tadeusz Knopek, który przedstawił mieszkańcom szereg inwestycji zrealizowanych w naszej gminie na przestrzeni ostatniej dekady przy wykorzystaniu środków unijnych. Oprócz budowy infrastruktury drogowej, wodociągowej i kanalizacyjnej, zrewitalizowano park miejski, wyremontowano Basztę, świetlice wiejskie, zbudowano Centrum Integracji Wiejskiej w Plechowie i zbiornik retencyjny na rzece Małoszówce. Dziś gmina Kazimierza Wielka za wkład dużych środków własnych i unijnych w rozwój infrastruktury, promocję gminy i jej walorów sportowo – turystycznych, może poszczycić się posiadaniem certyfikatu Euro-Gminy.

Po wystąpieniu burmistrza sceną zawładnęli uczestnicy Turnieju Wiedzy o Unii Europejskiej, którego celem było zdobywanie wiedzy o krajach Zjednoczonej Europy oraz promowanie wśród lokalnej społeczności bogactwa i różnorodności europejskiego dziedzictwa kulturowego. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, zabrali widzów w niezwykłą podróż po ośmiu państwach Europy. Pierwszą prezentacją, jaką obejrzeliśmy był program pt.„Kocham Cię Polsko” w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej nr 3 z Kazimierzy Wielkiej, których przygotowały Aleksandra Kuchnecka i Ilona Franasik. Do „Słonecznej Italii” zabrała nas drużyna z podstawówki w Wielgusie, przygotowana przez Jolantę Kochańczyk i Elżbietę Gruchała. Na program pt. „Zwiedzamy Wielką Brytanię” zaprosili nas uczniowie z Kamieńczyc, których przygotowały Maria Oziębło i Teresa Chuchmacz. O Szwecji opowiedziała widzom grupa z Cudzynowic, przygotowana przez Katarzynę Bienias i Ewelinę Adamską. „Z Grecją za pan brat” okazała się ekipa z Zięblic, przygotowana przez Dorotę Noszczyk, Jolantę Sochacką i Szczepana Bulka. „Irlandię – szmaragdową wyspę” przedstawili uczniowie z Gorzkowa pod kierunkiem Izabeli Terpińskiej, Aldony Rogala i Anety Nocoń – Parada. „Muzyczną podróż przez Austrię” zafundowali nam gimnazjaliści z Kazimierzy Wielkiej, których opiekunkami były Romualda Adamczyk i Agnieszka Gaik. Młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych przedstawiła program pt. „Wiwat Francja”, pod kierunkiem Iwony Widłak i Beaty Szmigiel

Każda z kilkunastoosobowych drużyn szkolnych przedstawiła barwne prezentacje artystyczne o „swoim” państwie. Artyści wykazali się niezwykłą kreatywnością i dbałością o detale, które odzwierciedlały charakterystyczne cechy typowe dla prezentowanego kraju: jego historię, kulturę, tradycje i walory turystyczne. W roli przewodników wystąpili m.in.: wędrująca od morza Bałtyckiego do Tatr mazowiecka Pyza, weneccy gondolierzy, Pipi Pończoszanka, galeria greckich bogów czy prezenterka austriackiej telewizji. Na kazimierskiej scenie gościliśmy postacie z historii, literatury, muzyki, filmu i sportu. W gronie słynnych europejczyków znaleźli się: rzymski cesarz Neron, cesarzowa Austrii – Sisi, najwybitniejszy pisarz literatury angielskiej William Szekspir, greccy filozofowie: Sokrates, Platon i Arystoteles. Na scenie pojawiła również brytyjska królowa Elżbieta II, włoski śpiewak operowy Luciano Pavarotti, zespół rockowy z Liverpoolu „The Beatles”, szwedzki zespół „Abba” i lider irlandzkiego zespołu U2 – Bono. Duże wrażenie na widzach zrobiły tańce w ludowych strojach: nasz dynamiczny krakowiak, skoczny taniec szkocki i irlandzki, grecka zorba oraz zatańczony z gracją walc wiedeński i ognisty kankan. Towarzyszyliśmy greckiej młodej parze na ich weselu oraz austriackim damom - debiutantkom na balu. Byliśmy także na włoskim pokazie mody, w wiedeńskiej szkole tańca, na tradycyjnej angielskiej herbatce „five o'clock”, a w Weronie obejrzeliśmy przedstawioną w wersji klasycznej i współczesnej miłosną scenę balkonową Romea i Julii. Nie zabrakło lekcji języków obcych „na żywo”: kaszubskiego, włoskiego i rzecz jasna do perfekcji opanowanego przez uczniów języka angielskiego. Był również serwis kulinarny dla miłośników kuchni europejskiej. Poznaliśmy wiele receptur tradycyjnych potraw typowych dla danego kraju, a niektóre z nich mogliśmy również skosztować. Uczniowie z Zięblic częstowali publiczność rewelacyjną grecką sałatką, natomiast młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach wyśmienitymi, kruchymi francuskimi rogalikami – croissantami.

Tegoroczna edycja turnieju nie miała formuły konkursowej, tym samym nie było zwycięzców ani przegranych. Wszystkie drużyny szkolne za udział w turnieju otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyli fundatorzy: burmistrz Tadeusz Knopek i Katarzyna Pustuła, reprezentująca kielecki Europe Direct.

Niedzielnej imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła, a na stoisku Europe Direct mieszkańcy gminy mogli bezpłatnie otrzymać wydawnictwa dotyczące Unii Europejskiej, jak również uzyskać szereg informacji i fachowych porad, których udzielały panie z Punktu Informacji Europejskiej w Kielcach.