Kazimierskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Kazimierskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się w piątek, 8 kwietnia br. zainaugurowała Msza św. w  kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Eucharystię  koncelebrowali: proboszcz kazimierskiej parafii ksiądz Antoni Bialik i ksiądz Sylwester Iwan – kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, który wygłosił także homilię.

 

Po Mszy św.  uczestnicy patriotycznej uroczystości na czele z pocztami sztandarowymi przeszli przed budynek Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, gdzie pod tablicą pamiątkową poświęconą Papieżowi Polakowi złożono kwiaty i zapalono znicze.

Główna uroczystość 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, którą poprowadził dyrektor kazimierskiej „trójki” Robert Głogowiecki, odbyła się na placu szkolnym byłego gimnazjum, na którym znajduje się posadzony w 2009 roku Dąb Pamięci oraz obelisk z tablicą pamiątkową, poświęcony porucznikowi Wojska Polskiego Leonowi Postawce z Odonowa, zamordowanemu w Katyniu w 1940 roku. Po wysłuchaniu hymnu polskiego, przy dźwiękach tremola werblowego, przed obeliskiem śp. oficera, biało-czerwone wiązanki kwiatów złożyły delegacje samorządu gminy i powiatu, rodzina porucznika Postawki oraz przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, szkół i partii politycznych. Honorową wartę w miejscach składania kwiatów pełniły harcerki z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej ZHP „Żywioły”, działającej w Kazimierskim Ośrodku Kultury. 

W tym roku przemarsz uczestników ulicami miasta miał szczególnie wymowny charakter. Był nie tylko hołdem pamięci dla ofiar mordu katyńskiego, ale również manifestacją przeciwko wojnie i wyrazem solidarności z Ukrainą zaatakowaną przez Federację Rosyjską. Oprócz biało – czerwonych flag, uczestnicząca w uroczystości młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3, w tym ukraińskie dzieci uczące się w „trójce”, niosły flagi ukraińskie i plansze z pacyfistycznymi hasłami potępiającymi wojnę i wzywającymi rosyjskiego agresora do zakończenia tej okrutnej inwazji.