Wystawa malarstwa, warsztaty artystyczne i piknik w Chruszczynie Wielkiej

W niedzielę, 4 lipca mieszkańcy Chruszczyny Wielkiej i okolic mieli możliwość zetknięcia się na żywo z wystawą malarstwa, jaką zaserwowali im artyści z Klubu Twórców „SKART” i Młodzieżowej Akademii Sztuki „MASz” ze Skarżyska-Kamiennej - miasta partnerskiego Kazimierzy Wielkiej. Obrazy zaprezentowane na wystawie, to pokłosie pleneru plastycznego w Kazimierzy Wielkiej i Odonowie, w którym skarżyscy plastycy uczestniczyli w dniach 26 - 30 sierpnia 2019 r. Oprócz wystawy, Skarżysko reprezentowali artyści ludowi Lucyna i Andrzej Kozłowscy w ramach warsztatów artystycznych. Pan Andrzej rzeźbi w drewnie, natomiast jego małżonka jest mistrzynią wycinanki.
Organizatorami plenerowego wydarzenia byli: Adam Bodzioch - Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka i Koło Gospodyń Wiejskich w Chruszczynie Wielkiej, przy znaczącym udziale Kazimierskiego Ośrodka Kultury, który zapewnił nagłośnienie i jego obsługę techniczną oraz zaangażował się w program artystyczny.
Na początek grupa mistrzów słowa, składająca się m.in. z nauczycieli, dyrektorów placówek bibliotecznych, pracowników Urzędu Miasta i Gminy oraz młodzieży, przebrana w efektowne, nawiązujące do utworu stroje, czytała z podziałem na role bajkę Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Efektowną scenografię do bajki wykonała Krystyna Kwiecień z Klubu Seniora przy Kazimierskim Ośrodku Kultury.
Kolejnym punktem programu były występy artystyczne zespołów działających przy Kazimierskim Ośrodku Kultury: zespół wokalny „Gabułtowianki” zaśpiewał kilka ludowych piosenek ze swego bogatego (trzy wydane płyty) repertuaru, natomiast zespół „Kazimierscy Seniorzy” śpiewem i tańcem przekonywali, że „Piosenka jest dobra na wszystko”. Seniorów wspierała grą na saksofonie trzynastoletnia, uzdolniona multiinstrumentalistka Nikola Marzec. Na scenie zaprezentowała się także młoda wokalistka Martyna Bugaj, a Kazimierz Kowalski zadziwiał swą wirtuozerską grą na harmonijce ustnej.
Było też coś „dla ciała” – kiełbaski z grila, smaczne wypieki pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Chruszczynie Wielkiej oraz darmowy popcorn od Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Imprezę zakończyła tradycyjna zabawa ludowa „pod chmurką”.