Obchody Dnia Ziemi

 

 

 

Z okazji „zielonego święta naszej planety”, Kazimierski Ośrodek Kultury we współpracy z Samorządową Szkołą Podstawową im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Gorzkowie, przygotował okolicznościowy program o charakterze edukacyjnym.

W piątkowy poranek, 25 kwietnia br. w sali widowiskowej zasiadło 350 widzów. Dyrektor Agnieszka Styczeń serdecznie powitała burmistrza Tadeusza Knopek oraz uczniów i nauczycieli ze wszystkich gminnych szkół podstawowych.
W klimat obchodów „Dnia Ziemi” wprowadziły publiczność wokalistki z kółka muzycznego KOK, prowadzonego przez Ireneusza Górskiego. Julia Noga, Gabrysia Stokłosa i Gabrysia Żulichowska pięknie zaśpiewały piosenki opiewające piękno przyrody.
Po prezentacjach piosenkarek obejrzeliśmy barwną inscenizację teatralną pt. „Żyj z przyrodą w zgodzie”, którą przedstawiło 48 uczniów ze szkoły podstawowej w Gorzkowie. Młodzi aktorzy przygotowali spektakl pod kierunkiem Mirosławy Szczerba, Doroty Stokłosa i Grzegorza Krawczuka. To była niecodzienna i bardzo pouczająca lekcja przyrody w formie teatralnej i muzycznej. Młodzi aktorzy poprzez sztukę zwracali uwagę na negatywny wpływ człowieka na przyrodę, propagowali pozytywne postawy ekologiczne wśród rówieśników i zachęcali ich do szanowania oraz ochrony środowiska naturalnego.
W przedstawieniu, którego akcja rozgrywała się na łonie natury, uczniowie wcielili się m.in. w rolę krasnali – strażników przyrody, mieszkańców lasu, ptaków, zwierzątek, owadów a nawet … drzew i wiosennych kwiatów. Tego dnia kazimierska scena tonęła w kolorowych kwiatach i w morzu zieleni o najróżniejszych odcieniach, a scenografię znakomicie uzupełniały wielobarwne, oryginalne i pomysłowe kostiumy dzieci z Gorzkowa. Do wyobraźni młodych widzów przemawiała znakomita gra aktorska dzieci oraz wplecione w scenariusz zarówno radosne, jak i wzruszające piosenki, w tym „Pamiętajcie o ogrodach” Jonasza Kofty. Obejrzeliśmy również widowiskowy taniec trzech żywiołów: wody, ziemi i powietrza oraz z gracją zatańczony przez najmłodsze uczennice „Walc kwiatów” Piotra Czajkowskiego. Na koniec artyści wspólnie z publicznością zaśpiewali piosenkę „Sieje je” z repertuaru Arki Noego.
Prezentacje estradowe gorzkowskich miłośników przyrody widzowie nagrodzili gromkami oklaskami a burmistrz Tadeusz Knopek skierował serdeczne słowa podziękowania do znakomitych wykonawców i ich opiekunów. Młodzi artyści otrzymali od burmistrza upominki i słodkości. W rewanżu dzieci wręczyły włodarzowi gminy piękną, wykonaną własnoręcznie, symboliczną kulę ziemską.