28. Finał WOŚP w kazimierskim sztabie - kwesta, widowiskowy koncert i emocjonujące licytacje

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagraliśmy pod hasłem „Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”.

 

Sztab WOŚP, utworzony przy Kazimierskim Ośrodku Kultury zebrał 60771,92 złotych, czyli o ponad 15 tysięcy złotych więcej niż w ubiegłym roku! To zasługa 109 naszych wolontariuszy, którzy spisali się rewelacyjnie kwestując przez całą niedzielę, a także hojnych darczyńców o szczodrych sercach.
Na wielkie uznanie i podziękowania zasługują wszyscy wolontariusze: dzieci ze szkół podstawowych w Cudzynowicach, Wielgusie, Kamieńczycach, z kazimierskiej „jedynki”, „trójki” oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej, Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie i Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej. W barwach kazimierskiego sztabu po raz kolejny zagrały nasze harcerki z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej ZHP „Żywioły” oraz wolontariusze z ościennej gminy - uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Opatowcu. W tegorocznej edycji Finału w orkiestrowej koalicji debiutowały dzieci ze szkół podstawowych w Bejscach i Dobiesławicach – wielkie brawa!
Tradycyjnie, orkiestrową pulę pieniędzy zasiliła wpłata od pracowników Starostwa Powiatowego i podległych mu jednostek: Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i Centrum Pomocy Rodzinie. Czek o wartości 1130 zł przekazał do sztabu przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Bojanowicz i sekretarz Marek Krupa. Jak co roku, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Słonowicach zadbały o atrakcje na słodko i cały dochód 300 zł ze sprzedaży wybornych babeczek i ciast domowego wypieku, które serwowały w holu Kazimierskiego Ośrodka Kultury, przekazały na rzecz Fundacji WOŚP. Swoją cegiełkę w wysokości 1676,85 zł dołożyła Wolna Grupa Motocyklowa „Sfora” z Kazimierzy Wielkiej na czele z prezesem Robertem Jaworskim. Dziesięcioletni Wojciech Czajka, reprezentujący kazimierski Pałac „Lacon”, do swojej puszki zebrał 2318,69 zł.
Wydarzeniem niedzielnego Finału był niewątpliwie koncert z „serduszkiem”, uroczyście otwarty przez burmistrza Adama Bodziocha i emocjonujące licytacje. Konferansjerkę, jak również orkiestrowe aukcje przedmiotów podarowanych na rzecz WOŚP,  profesjonalnie i z humorem w kilku odsłonach poprowadził w duecie z Różą Dąbrowską szef sztabu Czesław Kowalski - dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury.
Widowiskowe programy artystyczne, przygotowane specjalnie na ten wyjątkowy dzień, przedstawiło blisko pół tysiąca małych i dorosłych artystów amatorów, którzy bawili publiczność muzyką, śpiewem, tańcami i wierszami.
Wdziękiem i barwnymi strojami czarowały publiczność maluchy z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty” i z Niepublicznego Przedszkola „Motylek” w Kazimierzy Wielkiej, uczniowie szkoły podstawowej w Kamieńczycach, Wielgusie, dzieci z kazimierskiej „jedynki” i „trójki, uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach oraz podopieczni Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Cudzynowicach. Były również wokalne popisy artystów z Kazimierskiego Ośrodka Kultury: solistek z kółka muzycznego i zespołu „Kazimierscy Seniorzy” z Klubu Seniora, a  młodzieżowa grupa teatralna „APROPO” swoim występem rozbawiła publiczność do łez. Pokazy taneczne zaprezentowały dzieci ze Studia Baletowego „Motyl” oraz ze Szkoły Tańca „STEP”.
Między kolejnymi występami artystycznymi odbywały się licytacje gadżetów od Fundacji WOŚP oraz przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców. Pieniądze z aukcji 69 fantów trafiły do puszki wolontariuszki Ewy Wojciechowskiej z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, której asystowała licealistka Gabrysia Stokłosa. Podczas licytacji firmowych gadżetów z logo WOŚP, za najwyższe kwoty sprzedane zostały: t-shirt za 360 zł, wylicytowany przez Waldemara Wiejachę z Kamyszowa oraz zegar budzik za 340 zł, który kupił Paweł Dusza z Kazimierzy Wielkiej. Największym hitem aukcji – poza fantami z Fundacji - był 58. centymetrowy statek ze stali, podarowany przez Justynę Śliz z kazimierskiej kwiaciarni „Kwiaty są piękne”. Nabył go Marcin Wtorek z Gunowa – Kolonii za kwotę 300 zł. Ogromnego, bo aż 160 cm wysokości pluszowego misia, podarowanego przez Marka Zwolańskiego – wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej, zakupił za 260 zł Robert Klimek z Wielgusa. Czerwoną poduszkę w kształcie gwiazdy, którą z 5. milimetrowego, bawełnianego sznurka wykonała i podarowała kazimierzanka Renata Kicka, wylicytował za 250 zł Mikołaj Wiśniowski ze Słonowic. Grosza nie szczędzili i dobry przykład dali samorządowcy, którzy z zaangażowaniem brali udział w licytacjach oraz ofiarowali atrakcyjne przedmioty na rzecz WOŚP. Burmistrz Adam Bodzioch nie tylko nabył koszulkę z grafiką tegorocznej edycji Finału, ale także przekazał unikatowy prezent od siebie - żółtą koszulkę lidera Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego im. Majora „Hubala”. Za zgodą swojego taty, radnego Rady Miejskiej Piotra Klimczyka, koszulkę od włodarza gminy wylicytował dziesięcioletni Kacper. Skarbnik Gminy Agnieszka Gaik podarowała elegancką, srebrną bransoletkę z dwoma zawieszkami, która trafiła do Eweliny Augustyn z Kazimierzy Wielkiej. Z kolei przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Bojanowicz wygrał batalię o łańcuszek srebrny w stylu „celebrytki”, podarowany przez Annę i Adama Mucha z Kazimierzy Wielkiej.
W siedemnastoletniej historii kazimierskiego grania z Orkiestrą Jurka Owsiaka, po raz czwarty współorganizatorem Finału była Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II, w której swoją siedzibę miał sztab finansowy. Jego sprawne działanie i pracę osób liczących pieniądze z puszek kwestarzy wzorowo koordynowała komisja finansowa w składzie: Dorota Rusiecka – zastępca dyrektora Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1, Krzysztof Kuchnecki - zastępca dyrektora kazimierskiej „trójki” oraz państwo Anna i Adam Mucha z Kazimierzy Wielkiej.
W „trójce” mieściła się również stołówka, w której od samego rana wydawana była kwestującym wolontariuszom i ich opiekunom gorąca herbata, kawa, słodkie bułeczki, ciastka, owoce oraz ciepłe posiłki: pieczone kiełbaski i pyszny bigos. Wszystko to zapewnili hojni i niezawodni od lat sponsorzy: Publiczne Przedszkole Samorządowe „Parkowe Skrzaty” w Kazimierzy Wielkiej, kazimierskie firmy: Delikatesy Paleo – 3, firma „Mlek – Pol”, Piekarnia „U Ochenduszków”, Cukiernia „J.M.B. Biernaccy”, F.H.U. „Kwadrat” oraz Piekarnie Polskie „Dr Żurek” i Delikatesy „Sezam” w Odonowie.
Sztab 28. Finału WOŚP przy Kazimierskim Ośrodku Kultury serdecznie dziękuje kwestującym wolontariuszom oraz ich opiekunom, dyrekcji i pracownikom Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, uczniom, nauczycielom i instruktorom za przygotowanie programów artystycznych, osobom dyżurującym na szkolnej stołówce, darczyńcom za przedmioty ofiarowane na licytacje oraz osobom biorącym w nich udział. Dziękujemy osobom przeliczającym pieniądze z orkiestrowych puszek, sponsorom posiłków dla wolontariuszy oraz wszystkim tym, którzy wsparli kazimierski sztab.