Konferencja z okazji 60. lecia nadania Kazimierzy praw miejskich.

Z okazji jubileuszu 60. lecia nadania Kazimierzy Wielkiej praw miejskich, w sobotę, 20 lipca br. w godzinach przedpołudniowych w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta konferencja. Gości i mieszkańców powitał burmistrz Adam Bodzioch, po czym zebrani z dużym zainteresowaniem wysłuchali dwóch wykładów ściśle powiązanych tematycznie z Kazimierzą Wielką i jej bogatą historią.

Pierwszy wykład prof. Stanisława Wiecha nosił tytuł "60. lecie Miasta Kazimierza Wielka wpisuje się w 100. lecie niepodległości", zaś drugi - dr. Krzysztofa Tuni - "Najważniejsze odkrycia archeologiczne na ziemi kazimierskiej". Następnie głos zabierali zaproszeni goście składając gratulacje na ręce burmistrza Bodziocha i wręczając kwiaty i upominki. Starosta Jan Nowak w asyście przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Bojanowicza i swego zastępcy Michała Buckiego podkreślił bardzo dobrą, wręcz wzorcową współpracę samorządów powiatowego i gminnego, co owocuje wspólnymi inwestycjami na potrzeby miejscowego społeczeństwa. Przez scenę przewinęły się delegacje ze Skarżyska Kamiennej w osobach Pań dyrektorek: Domu Kultury i Uniwersytetu III Wieku, Proszowic w osobie burmistrza Grzegorza Cichego, na sali byli też goście z Ukrainy i Niemiec.
Po części oficjalnej, w programie pt. „Niby nic”, na scenie zaprezentowali się krakowscy wykonawcy - wokalistka Agnieszka Roznerówna i akompaniator oraz autor muzyki Edward Zawiliński, pochodzący z Kazimierzy Wielkiej. Artyści wykonali kilkanaście piosenek o zabarwieniu kabaretowym, wprawiając w znakomity humor  uczestników konferencji.
Było też coś dla ciała - piękny i smaczny tort oraz inne słodkości ze szwedzkiego stołu w sali kameralnej. W holu Kazimierskiego Ośrodka Kultury można było oglądać dwie okolicznościowe wystawy: "Kazimierza dawniej i dziś" oraz "Pałac Lacon - początki XX wieku". Każdy z uczestników konferencji otrzymał wydany przez Urząd Miasta i Gminy okolicznościowy album pt. "Kazimierza Wielka - 60 lat Miasta - 1959-2019" (ok. 120 stron i 200 zdjęć autorstwa Zdzisława Pilarskiego).