Ekologiczno - edukacyjna impreza „Świętokrzyskie czeka na Ciebie!”

Fundacja „Zatrzymać Czas” wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w dniu 10 maja 2019 roku zorganizowała w Kazimierskim Ośrodku Kultury kampanię informacyjno-edukacyjną dotyczącą ochrony powietrza atmosferycznego pn. „Świętokrzyskie czeka na Ciebie!”.

 

W ramach ekologiczno - edukacyjnej imprezy trzysta uczniów szkół podstawowych z Kamieńczyc, Wielgusa, Cudzynowic, kazimierskiej „jedynki” i „trójki” obejrzało spektakl teatralny pt. „Rajska wyspa”. Tematyką spektaklu w wykonaniu aktorów z Krakowskiego Biura Promocji Kultury, były zagadnienia związane z niską emisją, smogiem, zanieczyszczeniem powietrza, segregacją odpadów, elektrośmieciami i degradacją środowiska naturalnego. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy miłej rodziny srok, które zaczynają się przyzwyczajać do śmieci porozrzucanych w lesie i niezdrowego powietrza. Ich życie odmienia się, kiedy na pomoc ptakom przychodzi niezwykły gość – piękna Anastazja. Podróżniczka z odległej rajskiej wyspy wraz z widzami sprzątają las i segregują odpady do odpowiednich pojemników.

Po przedstawieniu odbyły się warsztaty interdyscyplinarne pn. „Ochrona powietrza”, podczas których uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest smog, jak badać czystość powietrza, czym jest skala porostowa i Odnawialne Źródła Energii oraz dlaczego wspomagają ochronę powietrza. Atrakcją dla uczniów był stół multimedialny wyposażony w osiem ekranów dotykowych z aplikacjami multimedialnymi o prawidłowej segregacji odpadów oraz quizami z pytaniami o ochronie powietrza.

Dzieci wzięły również udział w konkursie „Koło fortuny”. Celująco odpowiadały na pytania o tematyce ekologicznej, związanej m.in. z oczyszczaniem powietrza i smogiem. W nagrodę otrzymali m.in. plecaki, breloki, koszulki, długopisy i piłki. Ponadto, dziewczęta i chłopcy rywalizowali w układaniu na czas puzzli XXL, na których po prawidłowym ułożeniu wszystkich elementów powstawało ekomiasto. Dzieci miały również okazję wykazać swoje talenty plastyczne. W grupach, z wykorzystaniem sztalug malowali obrazy propagujące ekologię.