Muzyczny bukiet życzeń dla Pań

Jak co roku, z okazji „Dnia Kobiet” Kazimierski Ośrodek Kultury przygotował dla pań koncert, którego mottem przewodnim był tytuł piosenki „Moje jedyne marzenie”, śpiewanej niegdyś przez Annę Jantar. W sobotę, 9 marca br. zgromadzoną publiczność w sali widowiskowej powitali a następnie złożyli płci pięknej stosowne, serdeczne życzenia organizatorzy imprezy: dyrektor Czesław Kowalski oraz przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Adam Bodzioch i przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Piwudzki. 

 

Ukoronowaniem życzeń był zaprezentowany na scenie pokaźnych rozmiarów pyszny tort od burmistrza, który ze smakiem degustowały wszystkie panie, dziewczęta i całkiem małe dziewczynki. Po oficjalnych życzeniach, dyrektor Czesław Kowalski zaprosił na scenę obecnych na widowni panów, którzy w stworzonym ad hoc męskim chórku odśpiewali paniom gromkie „Sto lat”. Koncert, który obfitował różnorodnością repertuaru wykonawców, poprzedził wyświetlony fragment Polskiej Kroniki Filmowej, ukazujący atmosferę święta kobiet w zakładach pracy, w czasach „głębokiego PRL-u”. Muzyczny bukiet życzeń zainaugurowały występy artystów z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Wokalistki z zespołu „Na ostatnią chwilę”, przygotowane przez Ireneusza Górskiego przypomniały polskie przeboje lat 70 i 80-tych. Publiczność chętnie włączyła się do wspólnego śpiewania piosenek takich jak „Miłość jak wino” Eleni, „Nie liczę godzin i lat” Andrzeja Rybińskiego czy finałowego utworu „Przeżyj to sam” zespołu Lombard. Grupa teatralna „Apropo”, prowadzona przez Ewę Wiejachę, rozbawiła widzów skeczem kabaretowym. Młodzi aktorzy przedstawiając w krzywym zwierciadle relacje damsko-męskie skutecznie udowadniali, że damą być czasami jest trudno, szczególnie w domowych pieleszach i z chorym facetem przy boku - ale prawdziwa kobieta umie odnaleźć się w każdej sytuacji! Zespół „Kazimierscy seniorzy” z Klubu Seniora, w pięknych barwnych strojach i przy muzyce „na żywo” zaprezentował program „Kobiety świata w piosenkach”, który poprzedziły życzenia od seniorów złożone przez Aleksandra Kulpę oraz wiersz „Kobieta” w wykonaniu samej autorki Walentyny Kasiak. Później rozbrzmiały znane utwory o rozterkach zakochanych: „Ach, ty Cyganko”, „Zorba i Ty” czy „Rozamunda”. Na ludową nutę zaśpiewały urocze „Gabułtowianki”, które wykonały utwory w aranżacji Piotra Dratwy, między innymi: „Ciupazecka” i „Z lacki na lacka”. 

Dla melomanek (i melomanów) nie zabrakło repertuaru klasycznego, a to za sprawą minirecitalu sopranistki Justyny Odon, która wykonała arie z oper W.A. Mozarta, Antonina Dvořaka i Giacomo Pucciniego oraz pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Justyna jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie, współpracowała ze Zbigniewem Wodeckim, Jackiem Zielińskim z zespołu "Skaldowie" i Chórem Filharmonii Krakowskiej. Młoda artystka pochodzi z gminy Kazimierza Wielka, a kazimierzanie dobrze pamiętają jej wcześniejsze występy w programach artystycznych Kazimierskiego Ośrodka Kultury oraz jako wielokrotną laureatkę „Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego”. Solistce na klawiszach akompaniowała jej koleżanka ze studiów Wiktoriia Kaplan - laureatka wielu polskich i ukraińskich konkursów pianistycznych. W finale koncertu dla Pań wystąpił zespół muzyczny „Respect” w szerokim spektrum muzycznym – od bluesa „Wehikuł czasu” zespołu Dżem, poprzez ludowe klimaty, aż po szlagiery disco polo „Miłość w Zakopanem” i „Przez Twe oczy zielone”. Po muzycznej uczcie organizatorzy zaprosili gości na kawę, herbatę i torty od burmistrza.