Sztuka „łamania głowy”, czyli turniej sudoku w Kazimierskim Ośrodku Kultury

Już po raz czwarty Kazimierski Ośrodek Kultury zorganizował „Gminny Turniej Sudoku”. W tegorocznej edycji, która odbyła się w piątek, 22 lutego br. wystartowało aż 26 osób.

Sudoku, czyli łamigłówka liczbowa, polegająca na wypełnieniu cyframi diagramów 9 x 9, dla uczestników turnieju była nie tylko niekonwencjonalną lekcją matematyki poza murami szkoły, ale znakomitą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i rywalizacji z rówieśnikami „na żywo” – a nie samotnie grając w wirtualnej rzeczywistości przed monitorem komputera. Pomysłodawca imprezy dyrektor Czesław Kowalski witając uczniów wyraził zadowolenie z faktu, iż w dzisiejszej dobie Internetu z roku na rok przybywa chętnych do udziału w turnieju sudoku, ponieważ jednym z celów jego zorganizowania było stworzenie dla młodych ludzi alternatywnej i atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu – i to, oczywiście przy współpracy nauczycieli, znakomicie się udało! Podkreślił także, że sudoku to „zabawa z liczbami” i rozrywka połączona z edukacją, która świetnie rozwija pamięć, spostrzegawczość oraz logiczne i strategiczne myślenie.
W „IV Gminnym Turnieju Sudoku” jedenaście dziewcząt i piętnastu chłopaków rozwiązywało po sześć diagramów sudoku w wyznaczonym czasie 90 minut, rywalizując w dwóch kategoriach wiekowych: klasy III – V oraz  klasy VI – VIII. Młodzi miłośnicy sudoku na co dzień są uczniami szkół podstawowych, a pasją do „logicznego układania cyferek w diagramach” zarazili ich nauczyciele. W tegorocznej edycji sudoku dzieci reprezentowały szkoły: w Kamieńczycach (opiekun Małgorzata Cabala), w Wielgusie (opiekun Bernadeta Wiśniewska), SP z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach (opiekunki Ewa Ciesielska - Baran i Ewelina Adamska), kazimierską „jedynkę” (opiekunki Bożena Sobieraj i Dorota Krzosa) oraz „trójkę” (opiekun Jarosław Miszczyk).
W młodszej kategorii wiekowej zwycięzcami zostali piątoklasiści. Krystian Korfel z Kamieńczyc bezbłędnie wypełnił wszystkie pola diagramów i tym samym został Mistrzem Sudoku Gminy Kazimierza Wielka. Na drugim miejscu, z różnicą jednego punktu uplasował się Antoni Szuba z SP nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. Trzecie miejsce ex æquo zajęły Nikola Brzostkiewicz z Wielgusa i Juliusz Żwirek z kazimierskiej SP nr 3.
W grupie starszej na podium stanęły dziewczęta z ósmych klas. Po raz trzeci z rzędu tytuł mistrzowski trafił do Joanny Możdżeń, uczennicy kazimierskiej „trójki”, która otrzymała maksymalną ilość punktów. Po emocjonującej dogrywce drugie miejsce wywalczyła szkolna koleżanka mistrzyni Małgorzata Woźniak, a trzecią lokatę zajęła Karolina Mzyk z Kamieńczyc.
Tradycyjnie, zwieńczeniem turnieju były nagrody. Dyrektor Czesław Kowalski wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci szachów, a zwycięzcy dodatkowo otrzymali atrakcyjne gry planszowe.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu