Dni Kazimierzy Wielkiej świętowaliśmy na stadionie "Sparty"

XII Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej mieszkańcy gminy i goście świętowali w słoneczną sobotę, 21 lipca br. na stadionie MLKS „SPARTA”. Tradycyjnie, na początek rozbrzmiał kazimierski hejnał, po którym Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch powitał gości i dokonał oficjalnego otwarcia imprezy.

Następnie miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia Sophie Zwolański-Morovic tytułu Honorowego Obywatela Kazimierzy Wielkiej. Zaszczytne wyróżnienie i grawerton z herbem Kazimierzy Wielkiej Australijka otrzymała z rąk włodarza gminy. Legitymację Honorowego Obywatela wręczył jej przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Wątek, natomiast bukiet pięknych kwiatów zastępca burmistrza Łukasz Maderak. W okolicznościowych wystąpieniach gratulacje pani Sophie złożyli burmistrz Adam Bodzioch, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Zwolański i dowódca krakowskiego 16. batalionu powietrznodesantowego ppłk. Jarosław Kowalski. Honorowemu gościowi z Melbourne podczas tak podniosłej chwili na scenie towarzyszył mąż Mirko, syn Benjamin, najbliższa rodzina oraz żołnierze z 16. batalionu powietrznodesantowego w Krakowie, którego 2. kompania szturmowa nosi imię majora dyplomowanego Ludwika Bogdana Zwolańskiego – ojca Sophie Zwolański-Morovic. Wyjątkowy charakter uroczystości podkreślały biało-czerwone flagi narodowe, którymi udekorowane były ulice miasta oraz powiewające przed sceną flagi Polski, Ukrainy, Niemiec i Australii.

Święto miasta utrzymane było w konwencji festynu rodzinnego pod hasłem „Dopalacze – powiedz stop!”. Imprezę poprowadzili aktorzy z grupy teatralnej APROPO z Kazimierskiego Ośrodka Kultury: Wiktoria Wojtkowicz i Kacper Kotwica. Na scenie królowała muzyka, a szeroki wachlarz gatunków muzycznych prezentowanych podczas koncertów sprawił, że publiczność świetnie bawiła się do późnej nocy. Ponadto, widownia była zachwycona, kiedy co jakiś czas w jej stronę „frunęły” płyty CD z utworami, które w ten sposób liderzy wszystkich zespołów hojnie rozdawali swoim fanom.
Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół UPTOWN LIVE BAND, który na czele z uroczą wokalistką Magdaleną Wasylik, prezentował covery największych hitów światowych i polskich. Później tercet wokalno-taneczny EXELENT porwał kazimierzan przebojami disco polo zaśpiewanymi i dynamicznie odtańczonymi na żywo, np. takich jak „Najpiękniejsza” czy „Poczuła miętę”. Kolejnymi artystami był zespół VERBA, wykonujący muzykę pop i hip-hop. Repertuar męskiego duetu z Piły, a przede wszystkim utwory pt. „Młode wilki”, czy „Głupia miłość”, szczególnie przypadł do gustu młodej publiczności. Po godzinie 21.00 estradę opanowali górale z Łącka –  KAPELA CIUPAGA. W bogatym repertuarze gwiazdy wieczoru, obok klasycznych, rodzimych standartów góralskich, były także piosenki w klimatach bałkańskich, węgierskich, rumuńskich i słowackich – wszystkie wykonywane na żywo na dwoje skrzypiec – prym i sekund, bas, akordeon, cymbały węgierskie i inne instrumenty – oraz wokalistów. Niektóre utwory folkowe zaprezentowane zostały w aranżacji… rockowej! Nie brakło też lokalnego akcentu Ciupagi – piosenki o śliwowicy łąckiej, której dość szybko nauczyła się publiczność, śpiewając wespół z góralami. Najbardziej podobały się klasyki kapeli: „Dziewczyno”, a także „Zguby”, które Kapela Ciupaga wykonała na bis. XII Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej zakończyła zabawa taneczna "pod gwiazdami". Gorące rytmy z konsolety serwował DJ TOMI DEEP ENERGY DJ’S TEAM, a na żywo grał zespół RESPECT – z wokalistką i saksofonistką Andżeliką Urantówką na czele.

Oprócz muzycznej uczty organizatorzy zadbali także o inne atrakcje. Na murawie stadionu powstało wielkie wesołe miasteczko dla najmłodszych. Dzieciaki bawiły się m.in. na dmuchanych zjeżdżalniach, karuzelach, skakały na trampolinach z bungee, a nawet ujeżdżały nieokiełznanego byka. Ponadto były stoiska wystawowe instytucji, handlowe i gastronomiczne. Przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozdawali ulotki uświadamiające zagrożenia płynące z zażywania środków psychoaktywnych, a w szczególności tzw. dopalaczy. Nie zabrakło także Fundacji „Corde canis – Wielkopsy adopcje” z Gunowa-Kolonii, która zachęcała uczestników imprezy do adoptowania bezdomnych psów.

Organizatorami XII Międzynarodowych Dni Kazimierzy Wielkiej był Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Kazimierski Ośrodek Kultury.
Serdeczne podziękowania składamy sponsorom, którzy finansowo wsparli organizację imprezy, tj.:
- Bank Spółdzielczy w Kielcach – Oddział w Kazimierzy Wielkiej
- Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach
- Firma Handlowa „WÓJCIK” pana Lucjana Wójcika z Proszowic
- Firma Remontowo - Budowlana pana Mariusza Gącika z Kazimierzy Wielkiej
- Janusz Cham – właściciel Firmy Handlowo-Usługowej „CHAMEX” w Kazimierzy Wielkiej
- Firma Handlowo - Produkcyjno – Usługowa „BUDROL” w Kazimierzy Wielkiej Barbary Wojas i Adama Sobieraja