Ekologiczne przedstawienie “Jedynki” na szóstkę!

Blisko 350 uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Kazimierza Wielka świętowało Światowy Dzień Ziemi w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

Na widowni zasiadły nie tylko dzieci i ich nauczyciele, ale także rodzice i władze samorządowe: burmistrz Adam Bodzioch i jego zastępca Łukasz Maderak. Publiczność powitał dyrektor ośrodka Czesław Kowalski, zaś oficjalnego otwarcia święta naszej planety dokonał włodarz gminy Adam Bodzioch, który podkreślił m.in., że powinniśmy pamiętać o tym, że czystość środowiska zależy od nas wszystkich i powinniśmy dbać o nasz wspólny dom – Ziemię dla siebie i następnych pokoleń.
W piątkowy poranek, 20 kwietnia był czas na edukację i na dobrą zabawę, a w roli współorganizatora ekologicznej imprezy wystąpiła Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej. Dzieci ze szkolnego kółka teatralnego "Moliki" pod opieką pani Doroty Stokłosy oraz pani Katarzyny Boryckiej zaprezentowały spektakl pod wymownym tytułem "Planety nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, lecz pożyczyliśmy ją na chwilę od naszych dzieci". Tytuł przedstawienia zawierał jednocześnie główną myśl i przesłanie inscenizacji. W tematykę widowiska wprowadził widzów film nakręcony przez uczniów popularnej “Jedynki”, w którym autorzy szukali odpowiedzi na pytanie, czy dbałość o środowisko naturalne jest sprawą ważną i wartą nagłaśniania.
W głównej części przedstawienia widzowie obejrzeli proces rodzenia się Ziemi, stwarzania jej przez Boga. W przejmujący sposób opowiadał o tym Anioł, wprowadzając na scenę po kolei: żywioły, elementy fauny i flory, i wreszcie ludzi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że “żywa” scenografia budowała się na bieżąco, w miarę ukazywania się kolejnych postaci. Na scenie pojawiły się więc żywe kwiaty, drzewa, ogień, woda, powietrze, Matka Ziemia. Następnie ukazana została ewolucja człowieka od epok prehistorycznych, przez średniowiecze i czas rewolucji przemysłowej po chwilę współczesną, a także związana z tym powolna degradacja środowiska naturalnego. Zewsząd podnosiły się skargi zwierząt i roślin, które narzekały na zniszczenia, jakich dokonali ludzie w przyrodzie. Punktem kulminacyjnym było pojawienie się Smogu, który zaczął dręczyć Matkę Ziemię, spowijając świat chmurą brudnego powietrza. Dusił rośliny i zwierzęta, niszczył życie mieszkańcom lasu, natomiast szczególnie ciepło zwracał się do Człowieka, który dba o to, aby Smog rósł w siłę. Kiedy jednak cała natura zbuntowała się przciwko jej niszczeniu i opuściła Człowieka, ten wreszcie ocknął się z letargu, odrzucił niszczycielskie podszepty Szatana. Zaczął rozumieć, że działanie przeciwko środowisku, to działanie przeciwko samemu sobie. Postanowił zawalczyć o swoją planetę, gdyż "Ziemię mamy tylko jedną, Ziemię piękną, Ziemię szczęśliwą i nikt jej nie powtórzy".
Przedstawienie w wykonaniu 60 – osobowej grupy młodych aktorów miało bardzo oryginalną oprawę. Oprócz żywej scenografii, spektakl wzbogaciły elementy muzyczne (piosenki i tańce) oraz gra świateł, podkreślających znaczenie niektórych scen. Na zakończenie, jako równoważnię dla powagi inscenizacji, chłopcy z klas V-VII zaprezentowali humorystyczny miks taneczny, w którym dali pokaz różnych stylów od baletu "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego poprzez zabawy przedszkolne do stylu disco.
Widowisko kółka teatralnego "Moliki" było bardzo barwne, ciekawe i zabawne, toteż widownia nie szczędziła gromkich braw młodym wykonawcom i ich opiekunkom. Walory pomysłowego przedstawienia, kolorowe stroje, kreatywność i wspaniałą grę utalentowanych artystów docenił także burmistrz Adam Bodzioch. Po spektaklu włodarz gminy obdarował artystów słodyczami, a Dorocie Rusieckiej - zastępcy dyrektora “Jedynki”, wręczył dyplom z podziękowaniami dla dzieci i nauczycielek za niekonwencjonalną lekcję ekologii.
Spektakl, przygotowany przez uczniów SSP Nr 1 wpisywał się również w kalendarium imprez związanych z jubileuszem 90-lecia "Jedynki" oraz w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.