Mistrzowie trzeciej edycji sudoku w Kazimierskim Ośrodku Kultury

23 marca br. uczniowie ze szkół podstawowych w Kamieńczycach, Wielgusie oraz z kazimierskiej „jedynki” i „trójki”, wzięli udział w Gminnym Turnieju Sudoku, który już po raz trzeci zorganizował Kazimierski Ośrodek Kultury. 

Turniejowa rozgrywka polegała na wypełnieniu cyframi w czasie 90 minut sześciu diagramów 9 x 9 o różnych stopniach trudności, w zależności od tego, ile początkowo było wpisanych cyfr w kwadrat danej planszy.

Pomysł dyrektora Czesława Kowalskiego na turniej sudoku okazał się „strzałem w dziesiątkę”, ponieważ cieszy się on coraz większą popularnością wśród dzieci. Świadczy o tym liczba uczestników w tegorocznym turnieju, w którym wystartowało 12 dziewcząt i 12 chłopaków. Popularyzacja tego typu łamigłówki liczbowej to nie tylko zachęcenie młodych ludzi do aktywności intelektualnej i rozwijania u nich umiejętności koncentracji oraz logicznego myślenia i zdolności kombinacji. Okazuje się, że w dobie Internetu i wirtualnych gier może być idealną rozrywką i alternatywną formą spędzania wolnego czasu w gronie rówieśników face to face. Sudoku nie jest tylko dla matematyków – tu nie trzeba stosować żadnych rachunków matematycznych. Każdy, kto ma wyobraźnię i cierpliwość może spróbować swych sił w tej frapującej, a zarazem edukacyjnej „zabawie” z liczbami. 

W marcowym turnieju, pasjonaci cyfrowych diagramów rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas III-V najwięcej punktów zdobyli czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej, przygotowani przez Bożenę Sobieraj. Tytuł Mistrza „III Gminnego Turnieju Sudoku” otrzymał Kamil Erbel. Drugie miejsce wywalczył Antoni Szuba, a trzecią lokatę zajął Igor Karbowniczek, dziesięciolatek ze szkoły w Kamieńczycach, który reprezentował grupę przygotowaną przez Małgorzatę Cabala.

W starszej grupie wiekowej najlepsze okazały się siódmoklasistki. Miano mistrza sudoku z poprzedniego roku obroniła Joanna Możdżeń ze Szkoły Podstawowej nr 3. Uczennica klasy VII „a” po raz kolejny nie dała rywalom żadnych szans - jako jedyna bezbłędnie wypełniła wszystkie diagramy. Radości i dumy ze zwycięstwa Joasi nie krył Jarosław Miszczyk, który do turnieju przygotował wszystkie dzieci z „trójki”. Drugie miejsce na podium zajęła Karolina Mzyk ze szkoły w Kamieńczycach. Na trzecim miejscu uplasowały się dziewczęta, które zdobyły jednakową ilość punktów: Martyna Kieljan z Kamieńczyc i Małgorzata Woźniak z „trójki”.

Po zakończeniu emocji turniejowych przyszedł czas na nagrody. Dyrektor Czesław Kowalski wręczył wszystkim pamiątkowe dyplomy, w tym najmłodszemu uczestnikowi turnieju  Stasiowi Pisarskiemu ze szkoły nr 3, który dwa dni wcześniej obchodził urodziny - okrągłe dziesięć lat. Najlepsi w rozwiązywaniu łamigłówki otrzymali nagrody w postaci klasycznych gier do ... sudoku.