Kazimierza zagrała z WOŚP już po raz piętnasty!

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kazimierzy Wielkiej był jubileuszową, piętnastą edycją kazimierskiego grania z Fundacją Jurka Owsiaka. Sztab WOŚP, utworzony tradycyjnie w Kazimierskim Ośrodku Kultury, którego szefem był dyrektor ośrodka Czesław Kowalski, zebrał 39907,10 zł.

 

W niedzielę, 14 stycznia br. mieszkańcy powiatu po raz kolejny udowodnili, że mają wrażliwe serca i chętnie wrzucali do orkiestrowych puszek naszych wolontariuszy hojne datki, a nawet cenne precjoza, m.in. złotą obrączkę. Do tak imponującego wyniku przyczynili się także darczyńcy przedmiotów na aukcje oraz osoby, które je wylicytowały. Do charytatywnej akcji włączyli się mieszkańcy, włodarze gminy – burmistrz Adam Bodzioch i jego zastępca Łukasz Maderak, obydwaj wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Marek Szmuc i Marek Zwolański, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej, placówki oświatowe oraz firmy. Nie tylko wystawili przedmioty na licytacje, ale również nie szczędzili grosza i aktywnie brali w nich udział. Z okazji jubileuszowego Finału panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Słonowicach przygotowały i ofiarowały na aukcję ośmiokilogramowy tort z serduszkiem i napisem WOŚP, natomiast ich koleżanki z Koła w Wojsławicach upiekły pyszną, bajkową chatkę z piernika. Jak co roku, Orkiestrę wsparło Starostwo Powiatowe i jednostki mu podległe, w imieniu których tysiąc złotych podczas popołudniowego koncertu przekazali do Sztabu Starosta Jan Nowak i przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn. Ponadto, konto WOŚP kwotą 517 zł zasilił Ryszard Czajka - właściciel Pałacu „Lacon” w Kazimierzy Wielkiej.

Nie byłoby jednak w naszym mieście jubileuszowej edycji Wielkiej Orkiestry, gdyby nie 92 wolontariuszy i ich opiekunów, zarówno nauczycieli jak i rodziców. Tego dnia to oni byli bohaterami, gdyż pomimo mroźnej pogody, z wielkim zaangażowaniem i wytrwałością, a przy tym z uśmiechem na twarzy kwestowali „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Słowa uznania i szczególne podziękowania należą się uczniom szkół podstawowych z Cudzynowic, Kamieńczyc, Wielgusa, kazimierskiej „jedynki” i „trójki”, gimnazjalistom z Kazimierzy Wielkiej, młodzieży z kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie i Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej. W barwach naszego sztabu jak zwykle zagrali gimnazjaliści z Czyżowic w gminie Bejsce, uczniowie Szkoły Podstawowej oraz harcerze z 18. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej w Opatowcu.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w organizację całego przedsięwzięcia aktywnie zaangażowała się Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3, w której mieścił się sztab finansowy i stołówka dla wolontariuszy. Pracownicy szkoły, na czele z dyrektorem Robertem Głogowieckim i jego zastępcą Krzysztofem Kuchneckim zadbali, aby w tym szczególnym dniu wszystko było perfekcyjnie przygotowane i z wielką życzliwością dbali o każdego. W „trójce” grono ludzi o „wielkich sercach” – nauczycieli i pracowników instytucji samorządowych, przeliczało pieniądze z puszek kwestarskich wolontariuszy. W tegorocznym finale wielką odpowiedzialność za pracę sztabu, jak również ostateczne jego rozliczenie do Fundacji WOŚP, wzięła na siebie komisja finansowa, której przewodniczącą była Dorota Rusiecka – zastępca dyrektora Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1. W składzie komisji oczywiście nie zabrakło osób najbardziej doświadczonych w działaniach sztabu WOŚP - Anny i Adama Mucha z Kazimierzy Wielkiej, którzy od wielu lat służą pomocą i wspomagają profesjonalnymi liczarkami pieniędzy.

W szkolnej stołówce „trójki” na kwestujących wolontariuszy i ich opiekunów czekał wyborny bigos, który tradycyjnie od pierwszej edycji kazimierskiej Orkiestry co roku przygotowują panie z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty”. Była także kiełbasa na gorąco, herbata i kawa oraz ciastka i słodkie bułeczki, których hojnymi sponsorami były lokalne firmy - wieloletni przyjaciele kazimierskiego sztabu: firma „WĘDLINY TRADYCYJNE” Jolanty Zapart z Krzyszkowic, Delikatesy „PALEO-3” Katarzyny Teper, Hurtownia „MLEK – POL” Zbigniewa Lecha, F.H.U. „KWADRAT” Małgorzaty Mandeckiej i Barbary Nowak, Cukiernia „J.M.B. BIERNACCY” w Kazimierzy Wielkiej oraz Piekarnie Polskie „DR ŻUREK” w Odonowie. W tym roku do grona fundatorów dołączył Zbigniew Klasa – właściciel „Zakładu przetwórstwa mięsnego” w Hebdowie w województwie małopolskim.

W Finałową niedzielę w Kazimierskim Ośrodku Kultury trwał nieprzerwanie od godz. 13.30 do 20.00 maraton muzyczno-aukcyjny, niemal cały czas przy sali widowiskowej wypełnionej po brzegi publicznością. W koncercie „z serduszkiem”, którego uroczystego otwarcia dokonał Adam Bodzioch Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, wystąpiło ponad 450 wykonawców w wieku od przedszkolnego po senioralny. Było dużo muzyki, śpiewu, pełen wachlarz tańców, jak również scenek kabaretowych, bawiących widzów do łez. Publiczność gorąco oklaskiwała barwne i widowiskowe programy artystyczne, które zaprezentowały przedszkolaki „Parkowe Skrzaty” i „Motylek”, uczniowie szkoły podstawowej w Kamieńczycach, Wielgusie, dzieci z kazimierskiej „jedynki” i „trójki, uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach oraz podopieczni Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Cudzynowicach. Na scenie wystąpił zespół taneczny „Muszki” z Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej, solistki z kółka muzycznego i młodzieżowa grupa teatralna „APROPO” z naszego ośrodka oraz po raz pierwszy w historii kazimierskiej Orkiestry seniorzy z Klubu Seniora z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Publiczność miała okazję obejrzeć pokazy taneczne dzieci ze Szkoły Tańca „STEP” oraz debiutujących w naszym Finale WOŚP dzieci ze Studia Baletowego „Motyl”. Na zakończenie koncertu „z serduszkiem” wystąpił zespół muzyczny„CROSSROAD” z Buska-Zdroju w składzie: Seweryn Szumilas (gitara elektryczna), Sebastian Żak (perkusja) oraz Patryk Leszczyński (wokal).

Występy artystyczne przeplatane były aukcjami na rzecz WOŚP, które z temperamentem i w humorystyczny sposób poprowadził szef sztabu, dyrektor Czesław Kowalski w asyście konferansjerki prowadzącej niedzielną imprezę - Agnieszki Styczeń z kazimierskiego ratusza. Podczas licytacji na scenie towarzyszyły im wolontariuszka WOŚP Ewa Wojciechowska z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, do której puszki trafiło 5940 zł ze sprzedaży aż 60-ciu przedmiotów oraz asystująca jej młodziutka kazimierzanka Kinga Bator. Dużym wzięciem cieszyły się orkiestrowe gadżety od Fundacji WOŚP, np. firmowe t-shirty za 200, 150 i 100 zł wylicytowali Waldemar Wiejacha z Kamyszowa, Łukasz Maderak zastępca burmistrza i Sebastian Psica z Odonowa. Okolicznościowy zegar z grafiką WOŚP za 110 złotych wylicytował Grzegorz Parys z Wojciechowa. Taką samą kwotę  zapłaciła za body niemowlęce Małgorzata Kowalska z Kościejowa. W bardzo emocjonujących licytacjach najwyższe kwoty - od 200 do 300 zł, uzyskały fotografie Kamila Stocha i reprezentacji Polski w skokach narciarskich z oryginalnymi autografami, które podarował Sebastian Psica - Biuro Podróży „Sebastian” w Kazimierzy Wielkiej oraz proszowicki fanclub Kamila Stocha. Szczęśliwymi nabywcami zdjęć zostali: Kamil Miniór z Ostrowa, Szczepan Mzyk z Winiar, kazimierzanka Ewa Robak – Klimczyk, Krzysztof Przeniosło z Będziaków i Mirosław Kusak z Kazimierzy Wielkiej. Najwięcej zapłacono również za voucher na „Weekend dla dwojga w Ustroniu”, ufundowany przez Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Muflon” w Ustroniu.  Pobyt w malowniczej miejscowości położonej w Beskidzie Śląskim wylicytował za 300 zł Sylwester Stępień ze Słonowic. Za 240 zł Marek Cichy ze Słonowic wylicytował ceramiczny kufel z herbem gminy Glaudburg, ofiarowany przez burmistrza Adama Bodziocha. 

Sztab 26. Finału WOŚP w Kazimierskim Ośrodku Kultury serdecznie dziękuje mieszkańcom za datki pieniężne oraz wszystkim tym, którzy zagrali z nami w tegorocznej edycji WOŚP: kwestującym wolontariuszom, opiekunom kwestarzy, dyrekcji i pracownikom Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, uczniom, nauczycielom, instruktorom i wszystkim osobom za udział w koncercie „z serduszkiem”. Dziękujemy darczyńcom przedmiotów ofiarowanych na aukcje i licytującym gadżety, wszystkim osobom ze sztabu finansowego za przeliczanie pieniędzy z orkiestrowych puszek oraz sponsorom posiłków dla wolontariuszy.