"Ożenek" - teatralna uczta w Kazimierskim Ośrodku Kultury

W sobotni wieczór, 25 listopada wielbiciele teatru mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć znakomitą sztukę napisaną w XIX wieku przez Mikołaja Gogola.

Dzieło klasyka literatury rosyjskiej na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury zaprezentowali aktorzy Teatru Ciut Frapującego z Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Widowisko, w reżyserii Wojciecha Jurewicza było dla ponad 300-tu osobowej publiczności prawdziwą ucztą teatralną. W komedii, która poważnie, ale i w humorystyczny sposób przedstawiała zaloty, konkurowanie mężczyzn o rękę tej samej damy i nieumiejętną pomoc swatki, każdy mógł się przejrzeć jak w lustrze. Matrymonialne perypetie głównych bohaterów - Iwana Kuźmicza Podkolesina i Agafii Tichonownej okazały się zaskakującym splotem pragnień, możliwości i zamiarów, którymi podszyte były przygotowania do ślubu. „Ożenek”, będący satyrą na obyczajowość XIX –wiecznej Rosji to opowieść o pięknej pannie, marzącej wyjść za mąż. Agafia poszukiwała kandydata na męża, którego poślubienie, oprócz zmiany stanu cywilnego, przyczyniłoby się też do podniesienia jej statusu społecznego i majątkowego. Potencjalni kandydaci do jej ręki również patrzyli na perspektywę małżeństwa z punktu widzenia korzyści, jakie przez nie odniosą. Prawdy zawarte w „Ożenku” są ponadczasowe i zawsze aktualne, ilekroć uczucie, status i szansa na szczęście stają się przedmiotami handlowej transakcji.

Występ pińczowskich aktorów kazimierska publiczność nagrodziła burzliwą owacją. Podziękowania za występ i gratulacje aktorom w serdecznych słowach złożył Czesław Kowalski - dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury oraz Jacek Wiatrowski, prezes Stowarzyszenia "Biegacz Świętokrzyski", sponsor słodkiego poczęstunku zaserwowanego kazimierskiej widowni w antrakcie przedstawienia. Były również upominki dla aktorów od Burmistrza Adama Bodziocha, które w jego imieniu wręczyła Zofia Nocoń, Skarbnik Miasta i Gminy Kazimierza Wielka.

W „Ożenku” w roli Podkolesina wystąpił Sylwester Fiuk. Atrakcyjną pannę na wydaniu zagrała Agnieszka Smuga-Żeromińska. Z brawurowymi rolami swatów zmierzyli się Małgorzata Lotko (jako Fiokła Iwanowna) oraz Wojciech Jurewicz (Koczkariew). Ponadto, na scenie w dynamicznych dialogach i konfrontacjach zagrali: Agnieszka Strzelec, Jerzy Znojek, Marcin Błach, Krzysztof Brociek, Piotr Błach, Michał Pawluszek, Aleksandra Gruszka i Michał Skiba.