Ekologia oczami uczniów „trójki”

„Dbaj o naszą planetę Ziemię!” – pod takim hasłem obchodzono Międzynarodowy Dzień Ziemi w Kazimierzy Wielkiej.

Z okazji „zielonego święta” naszej planety, Kazimierski Ośrodek Kultury we współpracy z Samorządową Szkołą Podstawową nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej, przygotował okolicznościowy program o charakterze edukacyjnym. W sali widowiskowej 21 kwietnia br. zasiadło 330 osób, a wśród nich uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych z terenu gminy, rodzice, oraz radni Rady Miejskiej z burmistrzem Adamem Bodziochem na czele. Publiczność powitała Agnieszka Styczeń z kazimierskiego ratusza, która następnie  …. wierszem przybliżyła widowni znaczenie słowa „ekologia”, a w krótkim referacie przytoczyła m.in. przykłady skutków negatywnych działań człowieka na przyrodę. Ponadto, zachęcała dzieci do szanowania przyrody nie tylko od święta oraz do spędzania jak najwięcej wolnego czasu w plenerze. 

Podczas piątkowej imprezy o tym, jak ważne jest życie zgodne z naturą, bo „każdy zyska na ochronie środowiska”, przekonywały ze sceny dzieci z klasy III a i klasy III c z kazimierskiej „trójki”. W barwnym przedstawieniu wiosenno-ekologicznym pt „Witaj wiosno, żegnaj smutku – śmieciu precz!”, wystąpiło 36 uczniów, przygotowanych pod kierunkiem wychowawczyń: p. Beaty Marzec i p. Beaty Jurołajć. W pięknych i pomysłowych strojach oraz na tle kolorowej scenografii, wykonanej przez nauczycielki z pomocą szkolnej plastyczki p. Róży Ryczek oraz p. Ewy Wojciechowskiej z KOK, mali aktorzy poszukiwali Wiosny - a właściwie Wiosen – bo były to dwie siostry Wiosny. Wędrując przez Polskę odwiedziły one Tatry i Kraków. Wreszcie zmęczone i niestety w nie najlepszej kondycji zdrowotnej z powodu zanieczyszczeń, dotarły do nas - do Kazimierzy Wielkiej. Tu jednak okazało się, że ustępująca Zima zostawiła po sobie dużo śmieci, które trzeba było posprzątać. Wszyscy z entuzjazmem wzięli się do pracy i w mgnieniu oka krajobraz naszego miasta stał się piękniejszy. Wizyta chorej Pani Wiosny u doktora też przyniosła pozytywne efekty. Po ekologicznej kuracji – świeże powietrze, zieleń i czysta woda – problemy najpiękniejszej z pór roku minęły jak ręką odjął. Postawy proekologiczne propagowali bohaterowie widowiska, m.in. zwierzęta leśne, bociany, kaczuszki, górale, krakowianki i krakowiacy, urocze kwiaciarki i bajkowe postaci.

Uczniowie wcielając się w swoje role uświadomili nie tylko swoim rówieśnikom, ale również dorosłym, jak dużo możemy zrobić dla ochrony Ziemi sprzątając po sobie i pamiętając o segregacji śmieci. Spektakl był niekonwencjonalną, pouczającą lekcją przyrody w formie teatralnej i muzycznej, gdyż inscenizację uświetniły tańce regionalne, m.in. słynny, brawurowo wykonany krakowiak z Lajkonikiem oraz pięknie śpiewane piosenki o tematyce wiosennej i ekologicznej, co zostało nagrodzone przez widzów burzliwymi oklaskami. Uczniom i ich opiekunkom wspaniałego występu pogratulował burmistrz Adam Bodzioch, który chwalił kunszt aktorski dzieci i obdarował ich „górą” słodyczy. Włodarz gminy podziękował również dyrektorowi kazimierskiej „trójki” p. Robertowi Głogowieckiemu za umożliwienie dzieciom z zaprzyjaźnionych szkół obejrzenia inscenizacji kształtującej świadomość ekologiczną młodych ludzi oraz wręczył dyplom z podziękowaniami od dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury p. Czesława Kowalskiego.

Przedstawienie było bardzo udane i niezwykle ciekawe pod względem artystycznym. Ogromne zaangażowanie dzieci oraz autentyczna radość tworzenia i zabawy w teatr dała wielką satysfakcję zarówno dzieciom, jak i przygotowującym ich nauczycielkom.