Młodzi mistrzowie II Gminnego Turnieju Sudoku

Sudoku to popularna gra logiczna, która polega na wypełnieniu diagramu 9 × 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 zwanych „blokami”, znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9, które nie mogą się powtarzać nie tylko w żadnym wierszu i kolumnie, ale także w małym kwadracie 3 × 3.

W dobie Internetu trudno oderwać od ekranu monitora czy smartfona młodych ludzi, którzy w zaciszu domowym samotnie grają w gry komputerowe. Jednak coraz częściej i to z powodzeniem, udaje się to Kazimierskiemu Ośrodkowi Kultury, który dzieciom i młodzieży organizuje alternatywne, zróżnicowane formy spędzania wolnego czasu w gronie rówieśników. 

W piątkowy poranek, 17 marca br. zaprosiliśmy pasjonatów „zabawy z liczbami” na drugą edycję Gminnego Turnieju Sudoku, którego ideą było m.in. popularyzacja łamigłówek liczbowych, zachęcenie dzieci do rozwijania umiejętności logicznego myślenia, przewidywania i dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania. 

W turniejowych zmaganiach tym razem udział wzięli uczniowie reprezentujący szkołę podstawową w Kamieńczycach (opiekun Małgorzata Cabala), Wielgusie (opiekun Wilhelm Włusek) oraz kazimierską „trójkę” (opiekun Jarosław Miszczyk). Trzynaście dziewcząt i czterech chłopców, w wyznaczonym czasie 90 minut, rozwiązywało diagramy o trzech zróżnicowanych poziomach trudności, w tym 2 łatwe, 2 trudne i 2 bardzo trudne. Zależało to od tego, ile początkowo było wpisanych cyfr w kwadraty danej planszy. Chociaż rozwiązywanie tego typu łamigłówek liczbowych nie wymagało od graczy wykonywania żadnych rachunków matematycznych, to jednak, aby wypełnić diagramy prawidłowo, musieli się oni wykazać umiejętnością koncentracji i zdolnością logicznej kombinacji.

Najwięcej punktów w turnieju zdobyły dziewczyny i to one zostały najlepszymi graczami kazimierskiego turnieju sudoku. Mistrzem Sudoku Gminy Kazimierza Wielka została uczennica klasy VI „a” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej – Joasia Możdżeń, która poczyniła od pierwszej edycji turnieju wielkie postępy, awansując z ubiegłorocznego drugiego miejsca na pierwsze w tym roku. Kolejne miejsca na podium zajęły szóstoklasistki: Martyna Kieljan ze Szkoły Podstawowej w Kamieńczycach i Adrianna Śliwińska z kazimierskiej „trójki”.

Ponieważ poziom gry uczestników był bardzo wyrównany i ze względu na niewielką różnicę zdobytych punktów przez poszczególne dzieci, Kazimierski Ośrodek Kultury przyznał dodatkowe miejsca, które otrzymały:

IV miejsce – Anna Radosz uczennica klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Kamieńczycach

V miejsce – Nikola Brzostkiewicz uczennica klasy III ze Szkoły Podstawowej w Wielgusie, dziesięcioletnia, najmłodsza uczestniczka turnieju 

VI miejsce – Małgorzata Woźniak uczennica klasy VI „a” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej.

Na zakończenie II Gminnego Turnieju Sudoku dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Czesław Kowalski wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy a zwycięzcom turnieju nagrody rzeczowe, w tym m.in. pendrive’y i trójwymiarowe kostki do gry sudoku.