Święto Kobiet na słodko, w góralskich klimatach i … pod tężnią

Panie z kazimierskiej gminy uroczyście świętowały „Dzień Kobiet” z lekkim wyprzedzeniem. Z tej okazji, w niedzielne popołudnie 5 marca, w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury odbył się specjalny „Koncert dla Pań”.

Publiczność, a szczególnie bohaterki tego jedynego w swoim rodzaju święta – kobiety, powitali organizatorzy imprezy - Burmistrz Adam Bodzioch i dyrektor ośrodka Czesław Kowalski w asyście Agnieszki Styczeń z kazimierskiego ratusza. Następnie panowie złożyli płci pięknej gorące życzenia. Oprócz zdrowia, szczęścia, radości i pomyślności, dyrektor życzył paniom przede wszystkim dużo uśmiechu na co dzień, bo „makijaż tylko podkreśla urodę, a uśmiech czyni ją piękną”. Natomiast włodarz gminy dodatkowo życzył kobietom, „aby w przyszłości coraz więcej pań piastowało funkcje publiczne”. Ukoronowaniem życzeń był słodki prezent od burmistrza - gigantyczny, pięciokilogramowy tort o smaku wiśniowo-czekoladowym.

Niedzielny koncert był bardzo urozmaicony. Na dobry początek była regionalna poezja - Miłosz Nawrot z Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie odczytał wiersz, specjalnie napisany dla pań przez Zdzisława Kulisia z Donos. Potem dominowały już piosenki i skecze kabaretowe w wykonaniu artystów z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Na ludową nutę zaśpiewał znany zespół wokalny „Gabułtowianki”, którego opiekunem muzycznym jest Ireneusz Górski. Była to udana premiera nowego repertuaru w wykonaniu uroczych sześciu pań, a piosenki m.in. „Koledzy się pożenili” czy „Oj, zagraj mi muzyczko” w aranżacji Piotra Dratwy, zostały przez publiczność nagrodzone wielkimi brawami. Dla pań zaśpiewali również młodzi wokaliści z zespołu „Na ostatnią chwilę”. Tytułową piosenkę programu pt. „Jej portret”, zaśpiewał Piotr Parada a znane i lubiane utwory o kobietach wykonały utalentowane: Klaudia Kozioł, Martyna Bugaj, Justyna Odon i Oktawia Wrzesień. Zawartą w tytule programu tezę, że „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”, skutecznie udowadniała przy aplauzie widowni szesnastoosobowa grupa teatralna „Apropo”, przygotowana przez Ewę Wiejacha. Młodzi aktorzy w skeczach kabaretowych przedstawili w krzywym zwierciadle relacje damsko-męskie, rozbawiając widzów do łez. Było zabawnie, ale momentami również refleksyjnie. Na finał zagrał lubiany przez kazimierską publiczność zespół „Balans” z Donos w składzie: Kamil Czapla i Jacek Kozioł - instrumenty klawiszowe i śpiew oraz Dominik Rogala na saksofonie. Repertuar zespołu to mieszanka muzyki pop i disco polo, podbarwione nutką góralskiego folkloru. Panowie zagrali m.in. covery tak znanych przebojów jak np. „Jesteś szalona” czy „Dziewczyna z gór”, za co otrzymali gromkie brawa.

Po scenicznych popisach organizatorzy imprezy zaoferowali paniom coś dla ciała. Pyszny, wiśniowo-czekoladowy tort sprawnie rozdzielili i częstowali wszystkie obecne panie burmistrz Adam Bodzioch wraz ze swym zastępcą Łukaszem Maderakiem. Natomiast pracownicy Kazimierskiego Ośrodka Kultury do ciasta serwowali aromatyczną kawę. Od dyrektora Czesława Kowalskiego każda z pań dodatkowo otrzymała słodką różę w kształcie lizaka. Ponadto, podczas poczęstunku świętujące panie mogły korzystać z walorów leczniczych tężni, która została wykonana przez pracowników ośrodka i tego dnia została po raz pierwszy zaprezentowana. O jej budowie, działaniu i zdrowotnych korzyściach fachowo opowiadał dyrektor ośrodka, a zarazem pomysłodawca kazimierskiej tężni i innowacyjnego projektu „Z kulturą po zdrowie”.