Rekordowy Finał WOŚP w Kazimierzy Wielkiej

Sztab 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Kazimierskim Ośrodku Kultury zebrał 41 154,36

W Kazimierzy Wielkiej pierwsze akordy w jubileuszowym 25. Finale WOŚP zagrali wolontariusze z orkiestrowego sztabu działającego w Kazimierskim Ośrodku Kultury, którego pracami kierował dyrektor ośrodka Czesław Kowalski. W niedzielę, 15 stycznia od rana 92 młodych kwestarzy pod opieką nauczycieli i rodziców zbierało datki pieniężne „Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”.

 

 

Podobnie jak w poprzednich latach uznanie i wielkie podziękowania należą się kwestującym uczniom szkół podstawowych z Cudzynowic, Kamieńczyc, Wielgusa, kazimierskiej „jedynki” i „trójki”, gimnazjalistom z Kazimierzy Wielkiej i Wielgusa, młodzieży z kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie, Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej oraz ekipom szkolnym z ościennych gmin: z Zespołu Szkół w Opatowcu, Gimnazjum w Czyżowicach i Zespołu Szkół w Topoli, które po raz kolejny reprezentowały barwy kazimierskiego sztabu.

W tym roku stolica powiatu zagrała z Orkiestrą Jurka Owsiaka po raz czternasty z rzędu i po raz kolejny mieszkańcy regionu kazimierskiego pokazali, że mają wielkie i gorące serca. To właśnie dzięki dzielnym wolontariuszom i datkom wrzucanym do orkiestrowych puszek oraz hojnym darczyńcom, którzy podarowali atrakcyjne przedmioty na aukcje i wszystkim osobom biorącym udział w licytacjach, sztab w Kazimierzy Wielkiej zebrał dla dzieci i seniorów imponującą kwotę 41 154,36 złotych, bijąc tym samym ubiegłoroczny rekord o ponad 1 200 złotych.

Jak co roku, kazimierską Orkiestrę wsparło Starostwo Powiatowe i jednostki mu podległe, w imieniu których 1020 złotych przekazali do sztabu podczas popołudniowego koncertu starosta Jan Nowak i wicestarosta Michał Bucki.

Wszyscy nasi kwestarze spisali się na medal, a w gronie wolontariuszy, którzy zebrali najwięcej pieniędzy z kwesty w terenie, znaleźli się uczniowie gimnazjum w Czyżowicach: Małgorzata Kurek 2401,19 – zł, Kacper Sagan – 2400, 65 zł, Bartosz Brzeszcz – 2327,51 zł i Natalia Piotrowska – 2285, 06 zł oraz uczniowie Zespołu Szkół w Opatowcu: Gabriela Włosowicz – 1113,50 zł, Paulina Pietrzyk – 1021,50 zł, Wiktoria Lisikiewicz – 956,79 i Jakub Kłos – 931,47 zł.

W godzinach popołudniowych w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbył się „koncert z serduszkiem”. Uroczystego otwarcia Finałowej imprezy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, w asyście … świętego Mikołaja, który na rzecz WOŚP przekazał oryginalny prezent – „wehikuł czasu”, czyli zegar, który chodzi... do tyłu.

W sześciogodzinnym, orkiestrowym maratonie artystycznym barwne i widowiskowe programy zaprezentowało blisko 450 artystów. Publiczność, która tego dnia wypełniła salę widowiskową po brzegi, podziwiała i gorąco oklaskiwała prezentacje dzieci, młodzieży i dorosłych. Na scenie wystąpiły maluchy z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty” i Niepublicznego Przedszkola „Motylek” w Kazimierzy Wielkiej, artyści z kółka muzycznego i młodzieżowa grupa teatralna „Apropo” z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, uczniowie szkół podstawowych: w Kamieńczycach, nr 1 i nr 3 w Kazimierzy Wielkiej oraz gimnazjaliści z Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie. Oglądaliśmy prezentacje dzieci z Cudzynowic ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza”, podopiecznych Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych i młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych. Wrażenie na widzach zrobiły pokazy taneczne w wykonaniu dziewcząt z Amatorskiej Grupy Artystycznej „Mam Talent” z Donos, dziecize Szkoły Tańca „Step” i uczniów Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej. Słuchaliśmy także nastrojowych utworów zagranych na trąbce przez Bolesława Sikorskiego ze Skalbmierza. Ostatnim akordem 25. Finału WOŚP był występ zespołu „Odo Kolektyw” z Odonowa.

Od lat nieodłącznym elementem orkiestrowego grania są licytacje przedmiotów, które po mistrzowsku i z humorem poprowadził dyrektor Czesław Kowalski - szef kazimierskiego sztabu Wielkiej Orkiestry, w asyście Agnieszki Styczeń z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Na aukcji gadżetów od Fundacji WOŚP, najwyższą kwotę uzyskano podczas licytacji koszulki jubileuszowego Finału. W zaciętej „bitwie” z zastępcą burmistrza Łukaszem Maderakiem wygrał Waldemar Wiejacha z Kamyszowa, który za t-shirt zapłacił 320 zł. Grosza nie szczędzili i dobry przykład dali włodarze samorządów. Po burzliwej dogrywce burmistrz Adam Bodzioch zakupił białą koszulkę WOŚP za 160 zł. Orkiestrową, czerwoną poduszkę nabył za 150 zł wicestarosta Michał Bucki a starosta Jan Nowak wylicytował firmowego pendrive’a w kształcie serduszka za 100 zł.

Równie emocjonująca była licytacja przedmiotów od darczyńców. Okolicznościowy medal wybity z okazji 50-lecia naszego miasta, który podarował burmistrz Adam Bodzioch, nabył za 210 zł Rafał Możdżeń z Odonowa. Z kolei Beata Zachariasz kupiła za 100 zł oryginalne rękodzieło - ekologiczny motor, misternie wykonany z wikliny papierowej, który podarowała kazimierzanka Dorota Tytko. Dużym wzięciem cieszyły się gipsowe figurki aniołków, przekazane przez Matyldę i Arkadiusza Rzepów, właścicieli sklepu „Chińczyk” oraz kwiaciarnię „Zosia” w Kazimierzy Wielkiej. Nabywców znalazły również piękne lampiony w kształcie kielichów, wykonane przez podopiecznych Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cudzynowicach.

Dochód ze sprzedaży 31 przedmiotów, na łączną sumę 3220 zł trafił do puszki nr „001” przypisanej do wolontariuszki Ewy Wojciechowskiej z Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

Po raz pierwszy współorganizatorem kazimierskiego Finału była Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II, w której swoją siedzibę miał sztab finansowy. Pracownicy szkoły, na czele z dyrektorem Robertem Głogowieckim, znakomicie wywiązali się ze swej roli i sprawili, że wszystko było perfekcyjnie dopracowane.

Działanie sztabu i pracę osób liczących pieniądze z puszek kwestarzy wzorowo koordynowały panie z komisji finansowej: Dorota Rusiecka – zastępca dyrektora Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1, Agnieszka Ziarno i Barbara Klimek z Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej oraz Krzysztof Kuchnecki - zastępca dyrektora kazimierskiej „trójki”.

Od wielu lat szczególna rolę w sztabie finansowym pełnią Państwo Anna i Adam Mucha z Kazimierzy Wielkiej, którzy co roku aktywnie angażują się w pracę sztabu i udostępniają profesjonalne urządzenie zliczające pieniądze, co bardzo usprawnia przeliczenie tak dużej ilości puszek wolontariuszy. Jest to wielka pomoc, ponieważ co roku w naszym sztabie kwestuje prawie stu uczniów.

W szkole nr 3 mieściła się również stołówka dla wolontariuszy i ich opiekunów, na których od rana czekały gorące posiłki ufundowane przez hojnych sponsorów: wyborny bigos od kazimierskiego przedszkola „Parkowe Skrzaty” i firmy „Wędliny Tradycyjne” Jolanty Zapart z Krzyszkowic oraz wędliny od anonimowego darczyńcy z Kazimierzy Wielkiej. Sponsorem słodkiego poczęstunku były Piekarnie Polskie „dr Żurek” z Odonowa i Cukiernia J.M.B. Biernaccy z Kazimierzy Wielkiej. Gorące napoje i artykuły spożywcze ufundowały kazimierskie firmy: Delikatesy „Paleo – 3”, hurtownia „Mlek – Pol” oraz F.H.U. „Kwadrat”.