Uroczysty Koncert Andrzejkowy

W niedzielny wieczór, 20 listopada br. w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbył się "Koncert andrzejkowy", dedykowany śp. księdzu Andrzejowi Biernackiemu w trzecią rocznicę Jego śmierci.

 

 

 

Koncert dla pierwszego Honorowego Obywatela Kazimierzy Wielkiej rozpoczął się hejnałem naszego miasta, zagranym na trąbce przez Bolesława Sikorskiego.

Zebraną publiczność w serdecznych słowach przywitał dyrektor ośrodka Czesław Kowalski, który podkreślił, że "Pamiętając o zasłużonym dla ziemi kazimierskiej człowieku wielkiego serca,  dziś spotykamy się na koncercie, który będzie nie tylko okazją do wspomnień o kapłanie, ale również wielką ucztą muzyczną z międzynarodową obsadą artystyczną".

Z kolei burmistrz Adam Bodzioch, wspominając zmarłego ks. Andrzeja, zacytował napisaną jakby specjalnie dla niego sentencję ks. Józefa Tischnera - "Niebo nie przychodzi znikąd. Coś z nieba mamy w sobie. Coś z niego przekazujemy innym. Człowiek dla drugiego człowieka może być częścią nieba."

Po wystąpieniu burmistrza prowadzenie imprezy przejęli Agnieszka Styczeń i Andrzej Bienias. Widzowie ze wzruszeniem obejrzeli film z prywatnego archiwum Kazimierza Kowalskiego, który przygotował swoiste kompendium, dokumentujące działalność księdza Biernackiego nie tylko jako duszpasterza, ale także artysty oraz ambasadora polskiej kultury w kraju i na świecie, którą z wielkim zaangażowaniem promował razem z założonym przez siebie Parafialnym Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca "Gorzkowianie".

W koncercie poświęconym pamięci ks. Andrzeja Biernackiego na scenie wystąpili rodzimi artyści - wieloletni przyjaciele księdza, młodzież oraz wykonawcy z Ukrainy. Gwiazdą wieczoru była dobrze znana kazimierskiej publiczności, obdarzona pięknym sopranem koloraturowym solistka Opery Śląskiej w Bytomiu Mariola Płazak – Ścibich. W repertuarze sopranistki znalazły się najbardziej znane arie z operetek i musicali, w tym  duety, które wykonywała ze Zbigniewem Rogozińskim, tenorem z kwartetu „Dolces Pueris” z Częstochowy.

Dolces Pueris, czyli "Słodkie Chłopaki"w składzie: Zbigniew Rogoziński - I tenor, Jarosław Łyczba - II tenor, Tadeusz Dudek - baryton i Marek Wojtal - bas, przenieśli widzów w atmosferę lat międzywojennych wykonując m.in. takie hity jak "Tango Milonga" czy "Zimny drań". Artystom akompaniowała na pianinie Wanda Dudek- Kołodziejczyk z Filharmonii Częstochowskiej.

Ulubione utwory księdza Andrzeja, w tym "Małego księcia", znakomicie zaśpiewała Beata Niebylicka, nauczycielka z kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego, zaś nastrojowe utwory instrumentalne wykonał na trąbce Bolesław Sikorski. Nie brakło w czasie wieczoru poezji poświęconej ks. Biernackiemu. Recytowane były wiersze Zdzisława Kulisia "Tęsknota" i Józefa Grzędy "Pragnienie".

Na estradzie zaprezentował się również ukraiński, rodzinny zespół „Wiesnianka” ze Skały Podolskiej, w składzie: Wiktor Kustitskij - bajan, wokalistka Natalia i obdarzona niezwykłym talentem skrzypaczka Walerija. Słuchaliśmy pieśni narodowych i ludowych, a podczas jednego ze skocznych utworów Natalia porwała na scenę burmistrza Adama Bodziocha, z którym zatańczyła w rytm piosenki "My ukraińcy". Taneczny talent burmistrza publiczność potwierdziła burzliwymi oklaskami. Ponadto wystąpiła młoda, studiująca w Polsce piosenkarka z Wołoczysk Anna Kushnir, która oczarowała widzów min. dramaturgią wykonania pieśni patriotycznej "Modlitwa" oraz słynnego przeboju Anny German "Tańczące Eurydyki".

Choreograficznym dopełnieniem niedzielnego koncertu był z gracją zatańczony przez młodzież gimnazjalną z Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie walc wiedeński i ognisty czardasz. Młodych tancerzy przygotowały panie: Elżbieta Wojtasik, Agnieszka Maj, Hanna Mazur i Bernadeta Wiśniewska.

 

W finale koncertu wszyscy artyści zaśpiewali dla publiczności utwór pt. "Żegnajcie przyjaciele", po czym burmistrz Adam Bodzioch i dyrektor Czesław Kowalski wręczyli wykonawcom upominki i słodycze.