XXII Finał WOŚP

Sztab 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

przy Kazimierskim Ośrodku Kultury zebrał 37 756,10 złotych


12 stycznia 2014 roku, Kazimierza Wielka zagrała z Wielką Orkiestrą Jurka Owsiaka po raz jedenasty z rzędu. Tradycyjnie, orkiestrowy sztab został utworzony przy Kazimierskim Ośrodku Kultury a jego pracami koordynował szef sztabu Robert Płaszewski – Naczelnik Wydziału Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta i Gminy Kazimierza Wielka oraz jego zastępczyni Monika Szaleniec – Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej.

 

W tym roku pieniądze „Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów” zbierało 90 wolontariuszy. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali opiekunowie, rodzice i funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej, którzy od jedenastu lat służą nam pomocą w działaniach naszego sztabu.

 

Na ulicach miasta i w okolicznych miejscowościach naszej gminy kwestowali uczniowie szkół podstawowych z Cudzynowic, Gorzkowa, Kamieńczyc, Wielgusa, Zięblic, kazimierskiej „jedynki” i „trójki”, gimnazjaliści z Kazimierzy Wielkiej i Wielgusa, jak również młodzież z kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie i Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej. Tradycyjnie, datki dla naszego sztabu zbierali także uczniowie z sąsiednich gmin, uczący się w Zespole Szkół w Opatowcu i Publicznym Gimnazjum w Czyżowicach.

 

Wszyscy wolontariusze, mimo dokuczliwego wiatru i sporadycznych opadów śniegu z deszczem, spisali się na medal a w gronie tych, którzy uzbierali najwięcej pieniędzy znaleźli się:

2061,50 zł – Daria Sagan z Publicznego Gimnazjum w Czyżowicach

1599,83 zł – pięcioletni Jakub Zwolski z Niepublicznego Przedszkola „Smerfuś” z Buska – Zdroju, który był najmłodszym z wolontariuszy i już po raz drugi kwestował w barwach kazimierskiego sztabu.

1497,63 zł – Bartosz Kościółek ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Opatowcu

1251,06 – Karolina Banach z Publicznego Gimnazjum w Czyżowicach

 

Orkiestrową pulę pieniędzy zasiliły datki przekazane przez pracowników instytucji powiatowych: Starostwo Powiatowe ofiarowało 715,00 złotych, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej 438,75 zł. oraz Komenda Powiatowa Policji 204, 88 zł.

 

Uroczystego otwarcia popołudniowego koncertu „z serduszkiem”, który miał miejsce na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury, dokonał Honorowy szef sztabu 22. Finału WOŚP Tadeusz Knopek Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Publiczność, która wypełniła tego dnia salę widowiskową po brzegi obejrzała atrakcyjne programy w wykonaniu ponad 400 młodych wykonawców. Artyści stworzyli radosną atmosferę bawiąc widzów muzyką, piosenką, wierszem, tańcami i scenkami kabaretowymi. Najliczniejszymi grupami artystycznymi były dzieci z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty”, klasy zerowe z kazimierskiej „jedynki” oraz tancerze ze Szkoły Tańca „Step”. Obejrzeliśmy program o tematyce świątecznej w wykonaniu maluchów z Niepublicznego Przedszkola „Motylek”, popisy estradowe uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z gminy Kazimierza Wielka, kazimierskich gimnazjalistów, uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie, artystów z kółka muzycznego i młodzieży z zespołu wokalno-instrumentalnego „Na Ostatnią Chwilę” z Kazimierskiego Ośrodka Kultury oraz grupy kabaretowej „Kazimierzaki” z Kazimierzy Małej. Wystąpiła również młodzież z Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego i Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej. Na finał niedzielnej imprezy zagrał zespół muzyczny „Mały Kaprys” z Kazimierzy Małej.

 

Miłym akcentem podczas koncertu było wręczenie przez Agnieszkę Styczeń dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury dyplomów i nagród laureatom świątecznego konkursu plastycznego pt. „Choinka pełna cudów|”, zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych przez KOK.

 

Do orkiestrowego grania włączyli się również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Super atrakcją dla chłopców był wóz strażacki, który znajdował się przed budynkiem KOK. Zainteresowani mogli obejrzeć auto od środka i zapoznać się z jego specjalistycznym wyposażeniem.

Dużą popularnością wśród dzieci cieszyły się oryginalne baloniki w przeróżnych kształtach nadmuchiwane przez panią Dorotę Tytko oraz wata cukrowa kręcona przez Annę Zwolską z Buska-Zdroju, z których dochód został przeznaczony na rzecz Orkiestry.

 

Konferansjerkę siedmiogodzinnego „maratonu artystycznego”, jak również aukcje przedmiotów, które miały miejsce w antraktach koncertu poprowadziły: kazimierzanka Agnieszka Możdżeń oraz Beata Niebylicka nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej.

Podczas licytacji sprzedano 45 przedmiotów za łączną kwotę 2810,00 złotych, które przekazała Fundacja Jurka Owsiaka, osoby prywatne oraz instytucje samorządowe gminy i powiatu.

Michał Kolec z Dębian nabył za 255 zł wykonany haftem krzyżykowym obraz „Dama z łasiczką” podarowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Donosach. Dużym wzięciem cieszyły się przedmioty ofiarowane przez najbardziej hojnego darczyńcę, jakim był Tadeusza Knopek Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Jeden z sześciu pucharów włodarza gminy zakupiła za 250 zł kazimierzanka Elżbieta Trepka, natomiast kompletny strój kolarski wylicytował za 190 zł ośmioletni Karol Bucki z Odonowa.

Pięcioletni Maciuś Lipiński z Kazimierzy Wielkiej nabył za 120 zł hełm strażacki, który na aukcję przekazał mł. bryg. Janusz Buła zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej.

Waldemar Wiejacha z Kamyszowa kupił za 105 zł ofiarowaną przez Marka Zwolańskiego Radnego Rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej koszulkę Krzysztofa Lijewskiego reprezentanta Polski w piłce ręcznej z autografami zawodników mistrzowskiej drużyny VIVE Targi Kielce.

Podkreślić należy, że dużą popularnością cieszyły się piękne przedmioty wykonane i przekazane przez dzieci z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych z Cudzynowic, które zasiliły konto WOŚP na kwotę 320 złotych.

Z firmowych gadżetów przekazanych przez fundację WOŚP najwyższą cenę - 130 zł, uzyskano ze sprzedaży zegara ściennego, który nabyła Zofia Rzepa z Żurawnik.

 

Wśród sprzedanych przedmiotów znalazły się także: statuetka i koszulka kolarska podarowana przez burmistrza Tadeusza Knopek, trzy miesięczne karnety na siłownię i 3 karnety na 10 wejść na basen przekazane przez Kazimierski Ośrodek Sportowy, dwa talerze z wizerunkiem Jana Pawła II ofiarowane przez Dyrekcję i Nauczycieli z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3, obraz olejny na płótnie od Romana Litwiniuka przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej, autografy członków zespołu „Feel” przekazane przez absolwentkę zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie oraz gigantyczna wata cukrowa o smaku truskawkowym od Anny Zwolskiej z Buska-Zdroju.

 

Jak co roku sztab przy Kazimierskim Ośrodku Kultury wspomagała Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 w Kazimierzy Wielkiej, w której dyrektorzy i nauczyciele szkół, pracownicy instytucji samorządowych, firm prywatnych oraz Banku Spółdzielczego w Kazimierzy Wielkiej przeliczali pieniądze z puszek kwestarskich. Pracami sztabu finansowego znakomicie koordynowała dyrektor szkoły Monika Szaleniec i jej zastępczyni Dorota Rusiecka.

W składzie komisji odpowiedzialnej za całkowite rozliczenie zbiórki pieniędzy były panie: Agnieszka Maj – kasjer z Urzędu Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Dorota Rusiecka – zastępca dyrektora Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej oraz Mariola Nowak – kasjer Banku Spółdzielczego w Kazimierzy Wielkiej.

 

W szkolnej stołówce „jedynki” na wolontariuszy i ich opiekunów czekał gorący posiłek, napoje i słodkości. W czasie przerw w kwestowaniu mogli oni tu odpocząć i skosztować wyśmienitego bigosu przygotowanego przez panie z Publicznego Przedszkola Samorządowego, do którego wyroby wędliniarskie ufundowała firma „Fular” Zenona Fulara z Czyżowic. Nie brakowało również łakoci – pyszne babeczki upiekły panie z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Cudzynowicach a piekarnie „Żurek” z Odonowa i „U Ocheduszków” z Kazimierzy Wielkiej ufundowały słodkie bułki i pączki.

W gronie osób o gorącym sercu, które podarowały artykuły spożywcze dla wolontariuszy znalazła się Katarzyna Teper, właścicielka kazimierskich Delikatesów „Paleo – 3”.

 

Sztab WOŚP przy Kazimierskim Ośrodku Kultury serdecznie dziękuje wolontariuszom i ich opiekunom, wykonawcom programu artystycznego i osobom zaangażowanym w ich przygotowanie, darczyńcom posiłków dla kwestujących dzieci oraz ofiarodawcom przedmiotów przekazanych na licytację, jak również osobom zaangażowanym w sztabie finansowym i na stołówce szkolnej.

 

Dziękujemy wszystkim za datki, bo to właśnie dzięki ludziom szczodrego serca uzbieraliśmy dla dzieci i seniorów tak imponującą kwotę.