Zacięcie walczyli na 64 polach

W piątek, 21 października br. sala kameralna Kazimierskiego Ośrodka Kultury zamieniła się w wielką szachownicę! Tego dnia w placówce odbyła się pierwsza edycja „Gminnego Turnieju Warcabowo-Szachowego”. Pomysł dyrektora Czesława Kowalskiego zorganizowania rozgrywek dla miłośników warcabów i gry królewskiej okazał się strzałem w dziesiątkę.

W turniejowe szranki w klasyczne gry planszowe stanęło aż trzydziestu uczniów, znających doskonale tajniki tych gier, które są ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu oraz wartościową, intelektualną rozrywką. Ponadto, planszówki rozwijają logiczne myślenie, spostrzegawczość i umiejętność planowania. Podczas turniejów gracze mieli możliwość zagrać nie z wirtualnym przeciwnikiem, jak czyni to dzisiejsze młode pokolenie siedząc przed monitorem komputera, ale rywalizować z rówieśnikami twarzą w twarz. Zawodnikom turniejów towarzyszyły wielkie emocje, które udzieliły się także towarzyszącym im nauczycielom, pod których czujnym okiem w wolnych chwilach od zajęć szkolnych doskonalą swoje umiejętności.

Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w dwóch indywidualnych kategoriach wiekowych: szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dzieci z podstawówek w obu turniejach grały systemem pucharowym, natomiast gimnazjaliści systemem „każdy z każdym”. W warcabach obowiązywała zasada gry do dwóch wygranych partii. W szachach mecze rozgrywane były z użyciem zegarów a każdy z zawodników miał przyznany dziesięciominutowy limit na rozegranie partii.

Zwieńczeniem kilkugodzinnych zmagań graczy było uhonorowanie zwycięzców i najmłodszych zawodników dyplomami i nagrodami rzeczowymi, które wręczył dyrektor Czesław Kowalski. Organizator zadbał również o gorącą herbatę i popcorn, który ufundował dla wszystkich uczestników turniejów.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz życzymy sukcesów przy szachownicy w kolejnych turniejach.

 

Zwycięzcy turnieju szachowego

W turnieju szachowym w kategorii szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, których przygotował pan Jarosław Miszczyk.

I miejsce – Wojciech Jaworski

II miejsce – Roksana Gruszka

III miejsce – Michał Nocoń

Czwarte miejsce zdobył Mikołaj Marzec z klasy II z SSP nr 3, który był najmłodszym uczestnikiem turnieju szachowego.

W kategorii szkół gimnazjalnych najlepszymi szachistami okazali się uczniowie Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Wielgusie, którzy do turnieju trenowali pod okiem pana Wilhelma Włuska.

I miejsce – Emil Gajosiński

II miejsce – Robert Bieńkuński

III miejsce – Kamil Kowalski

Zwycięzcy turnieju warcabowego

W turnieju warcabowym w kategorii szkół podstawowych na podium stanęli uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej:

I miejsce – Marcin Kabat

II miejsce – Wiktoria Głuszek

III miejsce – Daniel Możdżeń

Na IV miejscu uplasował się Oskar Chumikowski ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach, którego do turnieju przygotował pan Wojciech Wzorek a nad uczniami biorącymi udział w rozgrywkach czuwała osobiście sama pani dyrektor Anna Bełzowska - Klimczyk.

Najmłodszą zawodniczką była trzecioklasistka Laura Gaweł z kazimierskiej „trójki”.

W kategorii szkoły gimnazjalne w rozgrywkach warcabowych znakomici okazali się uczniowie gimnazjum z Wielgusa - pierwsze miejsce zajął Rafał Olech a drugie wywalczył Dawid Lis.

W obu turniejach wyłonieni zostali Mistrzowie Gminy w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych. W warcabach tytuł zwycięzcy przypadł Marcinowi Kabatowi ze szkoły podstawowej nr 3, natomiast mistrzem szachów został jego szkolny kolega Wojciech Jaworski.