Powitanie jesieni w Kazimierskim Klubie Seniora

 

Kazimierscy seniorzy powitali kalendarzową jesień 22 września, dokładnie o godz. 16.21 na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

 

Gościem specjalnym była Pani Mariola Stojowska - psycholog z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowaczo – Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, która wygłosiła prelekcję na temat jesiennego nastroju, barw, wpływu światła na nasze samopoczucie oraz jak zachować dobry nastrój do wiosny.

 

Pani Halina Woźniak przedstawiła temat "Dary jesieni w naszych spiżarniach". Z bogatej tematyki o darach jesieni wybrała "Las, jako naturalna apteka", i tu przedstawiła grzyby a jako ciekawostkę podała gatunki jadalne o nietypowych i nieznanych nazwach, takie jak: lejkowiec dęty, trzęsak morszczynowaty i ucho bzowe. W bogatej spiżarnii darów jesieni znalazły swoje miejsce zioła, kwiaty dzikiej róży i czarnego bzu, a także owoce: żurawiny, tarniny, borówki brusznicy, jeżyny, poziomki, maliny oraz pędy sosny. Nie zabrakło również tematu o nalewkach jako typowej specjalności Polaków - ale tu podkreślić należy nalewkę w kontekście lekarstwa z owoców leśnych.

 

Spotkanie nie obyło się bez wyjaśnienia "mowy" kwiatów jesiennych. Jeśli kobieta otrzyma bukiet takich kwiatów, to z łatwością odczyta intencje ofiarodawcy – aster oznacza – jestem wiecznym optymistą, chryzantema – wieczność, lwia paszcza – zwróć na mnie uwagę, aksamitka – bliskość i przeznaczenie, begonia – bierz los w swoje ręce, bratek – jesteś królową moich myśli, dalia – spójrz na mnie łaskawym okiem, floks – jednomyślność, gerbera – doceniam cię, hibiskus – subtelną piękność, hortensja – boleść duszy.

 

Niespodzianką dla seniorów była wizyta pana Kamila Włosowicza - dziennikarza z Radia Kielce, którego redakcja terenowa znajduje się również w Kazimierzy Wielkiej. Redaktorowi serdecznie dziękujemy za przybycie i zamieszczenie relacji ze spotkania na stronie internetowej Radia Kielce.

 

Seniorzy przy kawie, herbatce i pysznym cieście oraz pięknej scenografii miło spędzili pierwsze jesienne popołudnie. I chociaż za oknem królowała typowo jesienna, deszczowa pogoda, to spotkanie odbyło się w miłej i radosnej atmosferze.