Międzynarodowo na święcie Kazimierzy Wielkiej

 

W słoneczne, sobotnie popołudnie 23 lipca br. na kazimierskim rynku odbyły się „Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej”. Święto miasta, utrzymane w konwencji festynu rodzinnego pn. „Postaw na rodzinę”, miało szczególnie uroczysty charakter, bowiem był to okrągły, dziesiąty jubileusz imprezy.

 

Część oficjalną rozpoczął kazimierski hejnał, skomponowany na 50 – lecie praw miejskich, które obchodziliśmy w 2009 roku. Uroczystego otwarcia jubileuszowych Dni dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, który następnie zaprosił na scenę włodarzy miast partnerskich: Norberta Sygudę burmistrza niemieckiego Altenstadt i Josifa Moscipana mera ukraińskiego Buczacza. Witając zacnych gości burmistrz Adam Bodzioch wyraził radość, że tegoroczne obchody święta Kazimierzy przypadają tuż przed wielkim wydarzeniem, jakim będą Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Dziękując za zaproszenie burmistrz Norbert Syguda podkreślił, że „…szczególnie w czasach, kiedy na płaszczyźnie politycznej wiele europejskich wartości wydaje się być zagrożonych, jest ważne, że od dawna jesteśmy partnerami i przyjaciółmi i cieszyłbym się, gdyby ten przykład naszej dobrej przyjaźni się rozszerzał i znalazł wielu naśladowców. Dokładnie to jest ideą ducha Europy.”

 

Z kolei mer Josif Moscipan chwalił przyjacielskie stosunki miast partnerskich, a szczególnie nawiązanie bliskiej współpracy między młodzieżą z Agrarnego Koledżu w Buczaczu a uczniami Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej i Kielcach.

 

Wśród zagranicznych gości byli również min.: były sekretarz gminy Altenstadt Carsten Kraetschmer - obecnie pełniący funkcję burmistrza Glauburga, delegacja Stowarzyszenia Przyjaciół Kazimierzy Wielkiej z Altenstadt oraz delegacja z Ukrainy wraz z dyrektorem buczackiego koledżu Igorem Leśkiwem.

 

Międzynarodowy charakter Dni podkreśliła obecność na rynku barwnej grupy pierwszych pielgrzymów przybyłych na ŚDM – z Brazylii i Kolumbii, których kazimierzanie gorąco powitali i chętnie robili sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia.

 

 

 

W części artystycznej jako pierwsi zaprezentowali się lokalni amatorzy. W programie pt. „Lato baw się z nami”, przygotowanym przez Kazimierski Ośrodek Kultury, zaśpiewały solistki i zagrali instrumentaliści z kółka muzycznego oraz zespoły „Gabułtowianki” i „Septyma”. Oglądaliśmy również pokaz taneczny dziewcząt z Amatorskiej Grupy Artystycznej „Mam Talent” z Donos, zaś formacja „Odo Kolektyw” z Odonowa wykonała utwory reggae, hip-hop i rap.

 

 

 

W „Biesiadzie na żarty” muzycznych i humorystycznych wrażeń dostarczył publiczności znany aktor i showman Jacek Kawalec wraz ze swym zespołem. W trzech blokach tematycznych zatytułowanych: folkshow, afroshow i rockshow słuchaliśmy znanych przebojów muzyki biesiadnej, disco i rocka, przyprawionych dużą dawką humoru. Widowiskowe show zespołu, zmieniane w każdej odsłonie programu barwne kostiumy i bogaty repertuar grupy zachwycił widzów.

 

 

 

Owacyjnie przyjęto gwiazdę sobotniego wieczoru zespół „Loka”, który zaprezentował swoje największe hity, w tym z albumu „Prawdziwe powietrze”. Publiczność świetnie się bawiła przy ich muzyce, żywiołowo oklaskiwała każdy utwór a niektóre fanki zostały nawet zaproszone przez wokalistę Grzegorza Porowskiego na estradę do wspólnej zabawy.

 

 

 

„Dni Kazimierzy Wielkiej 2016|”, które sprawnie poprowadził dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Czesław Kowalski w asyście Agnieszki Styczeń, zakończyła plenerowa zabawa taneczna z zespołem „Kaprys Band” z Kazimierzy Małej.

 

 

 

Impreza była bardzo udana nie tylko ze względu na wspaniałą pogodę i szeroki wachlarz gatunków muzycznych. Organizatorzy przygotowali dla uczestników święta wiele innych atrakcji, z których chętnie korzystali młodsi i starsi. Były m.in. stoiska wystawowe firm, instytucji, lokalnych twórców z rękodziełem artystycznym, stoiska gastronomiczne i gminnych Kół Gospodyń Wiejskich: „Donoskie Gosposie” z Donos i pań z Hołdowca oraz wesołe miasteczko dla dzieci, kramy z zabawkami, stoiska z lodami, watą cukrową i popcornem.

 

 

 

Organizatorami „X Międzynarodowych Dni Kazimierzy Wielkiej” był Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Serdeczne podziękowania składamy sponsorom - firmom i przedsiębiorcom, którzy finansowo wsparli organizację imprezy, tj.:

 

Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A. w Warszawie - Oddział w Kazimierzy Wielkiej

 

Bank Spółdzielczy w Kielcach - Oddział w Kazimierzy Wielkiej

 

Firma Handlowo – Usługowa „BIEL – DACH” w Kazimierzy Wielkiej – Grzegorz Biel

 

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach

 

Związek Międzygminny „NIDZICA” w Kazimierzy Wielkiej

 

Firma Handlowo - Usługowa „ROLMET” w Kazimierzy Wielkiej – Marek Kowalski & Zbigniew Frączek

 

Pałac „LACON” w Kazimierzy Wielkiej – Ryszard Czajka

 

Firma Handlowa „Wójcik” – Lucjan Wójcik Proszowice

 

Piekarnia „U Ochenduszków” w Kazimierzy Wielkiej

 

Przychodnia Weterynaryjna „BOMA” S.C. w Odonowie – Robert Maj, Jolanta Bodzioch

 

Firma Handlowo Usługowa "CHAMEX" w Kazimierzy Wielkiej – Janusz Cham