Europejskie klimaty w majową niedzielę

Popołudniem, 1 maja br. w Kazimierskim Ośrodku Kultury kazimierzanie świętowali 12. rocznicę wstąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej i Dzień Europy. Głównym punktem „majówki po europejsku” był XIV Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści oraz młodzież szkoły ponadgimnazjalnej.

Każda z dziewięciu drużyn szkolnych zaprezentowała wybrany kraj, stawiając na walory turystyczne, historię, tradycję, folklor, sport, pokazy mody, kulinaria. Uczestnicy turnieju wykazali się kreatywnością, wyobraźnią i oryginalnymi pomysłami na wirtualną podróż po Zjednoczonej Europie.

Barwne, artystyczne europrezentacje programem „Poznajmy się bliżej – Grecja”, rozpoczęli uczniowie szkoły podstawowej z Kamieńczyc. Piękne boginie - prosto z Olimpu, zachęcały widzów do zwiedzania niepowtarzalnych zabytków słonecznych Aten, w tym arcydzieła architektury greckiej - Partenonu. W Olimpii, miejscu kultu Zeusa poznaliśmy historię igrzysk olimpijskich a na scenie zapłonął nawet znicz olimpijski. Publiczność oklaskiwała polską piosenkarkę pochodzenia greckiego Eleni, gwiazdę muzyki pop Demisa Roussosa oraz odtańczoną na finał zorbę.

Do tytułowej „Szwecji, czyli krainy jezior i lasów” zaprosiła nas szkoła podstawowa nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. W rolę przewodniczek po tym zimnym, skandynawskim kraju wcieliła się autorka literatury dziecięcej Astrid Lindgren oraz jej bajkowa bohaterka Pipi Pończoszanka. Poznaliśmy królową światła Łucję, wikingów i wybitnych wynalazców Alfreda Nobla i Andersa Celsjusza. Swój sztandarowy przebój „Mamma mia” zaśpiewała niezapomniana grupa Abba.

W „Podróż do Wielkiej Brytanii” wybraliśmy się z uczniami podstawówki z Gorzkowa. Przy uświęconej tradycją angielskiej herbatce five o’clock, dzieci w języku angielskim opowiadały o zabytkach Londynu i zwyczajach panujących w brytyjskim państwie, np. „Dzień Naleśnika”, „Halloween”. Na scenie pojawiła się królowa Elżbieta II, gwiazdy sportu oraz bożyszcze kobiet James Bond. Był spektakularny wyścig w podrzucaniu naleśników na patelni, a w sekwencji muzycznej wystąpiła legendarna „czwórka z Liverpoolu” The Beatles.

„Francję – krainę lawendy i dobrego smaku” zaprezentowali gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Wielgusie. Młodzież w humorystyczny sposób przedstawiła znane osobistości francuskie. Przed wieżą Eiffla spotkali się: Napoleon Bonaparte, znani Galowie Asteriks i Obeliks, trzej muszkieterowie, słynna projektantka mody Coco Chanel i wokalistka Indila. Gwoździem programu był paryski pokaz mody i ognisty kankan – taniec rodem z Moulin Rouge w wykonaniu uroczych nastolatek. Na deser młodzież serwowała wyśmienite bagietki z serem – dla każdego.

„Witajcie w Czechach” – to tytuł prezentacji jednej z najmłodszych grup turnieju. Sześciolatki, razem z nieco starszymi uczniami ze szkoły podstawowej w Cudzynowicach, na tle panoramy Pragi zachwalały zabytki i miejscowości uzdrowiskowe Czech. Do Kazimierzy z rzaholeckiego lasu przybył rozbójnik Rumcajs z Hanką i Cypiskiem, bajkowe skrzaty Żwirek i Muchomorek a także  Krecik. Dzieci otrzymały wielkie brawa za „żywy słownik”, czyli krótki kurs języka czeskiego oraz za zaśpiewaną ludową piosenkę pt. „Tańcuj, tańcuj ...”, przy której najlepiej bawiły się maluszki.

„Austrię na widelcu” pokazała młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, dzięki której poznaliśmy historię założenia państwa przez plemię Celtów i dynastię Habsburgów. Oczywiście nie mogło zabraknąć wybitnych postaci: cesarza Franciszka i księżniczki Sissi tańczących walca wiedeńskiego, kompozytora Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gustava Klimta i jego najsłynniejszego dzieła „Pocałunek”, aktora Arnolda Schwarzeneggera i skoczka narciarskiego Gregora Schlierenzauera. Smakoszy „małej czarnej” uczniowie częstowali pyszną kawą po wiedeńsku.

„Irlandię – szmaragdowa wyspę” śpiewająco przedstawili uczniowie szkoły podstawowej nr 3 z Kazimierzy Wielkiej. Tutaj królowała muzyka i pieśni irlandzkie śpiewane po angielsku. Podziw wzbudziła gra na skrzypcach „na żywo” oraz wspaniale przestawiona historia patrona kraju - świętego Patryka. Całości dopełnił pokaz ludowego tańca w wykonaniu pierwszoklasistów w zielonych strojach i zgrai groźnych, acz sympatycznych korsarzy.

„W krainie duńskich bajek” znaleźliśmy się za sprawą uczniów z Zięblic. Rolę przewodników w  wyprawie wikingów po Danii pełniły postaci z baśni Hansa Christiana Andersena: Królowa Śniegu, Dziewczynka z zapałkami i Brzydkie Kaczątko. Poznaliśmy także królową Małgorzatę i księcia Henryka, którym towarzyszył … Hamlet - bohater dramatu Williama Szekspira, wynalazcę klocków Lego i znanego żużlowca. Z gracją zatańczyła Calineczka otoczona wianuszkiem dzieci przebranych za kwiaty, a na koniec zaśpiewała duńska piosenkarka młodego pokolenia – Natasha Thomas.

W ostatniej odsłonie turnieju wystąpili kazimierscy gimnazjaliści. W konwencji programu telewizyjnego pn. „Huomenta Suomi”, młodzież zaprezentowała Finlandię. W specjalnym wydaniu prezenterzy przeprowadzili wywiad z Tove Jansson - autorką cyklu powieści o Muminkach i słynnym skoczkiem Jane Ahonenem. Na scenie straszyła Buka, reporterki relaksowały się w łaźni fińskiej, a do tego - wiosną zaszczycił nas swoją wizytą św. Mikołaj. Na zakończenie była muzyczna niespodzianka – występ zespołu heavymetalowego „The Rasmus”, przy którym tańcom nie było końca.

XIV Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej nie miał charakteru konkursu - nie było więc zwycięzców ani przegranych. Wszystkie drużyny za niekonwencjonalne przedstawienie barw Europy otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyli fundatorzy: burmistrz Adam Bodzioch i dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Czesław Kowalski. Były również upominki od Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Kielce, który po raz czwarty był patronem kazimierskiego turnieju.

Niedzielnej imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła oraz stoisko Europe Direct - Kielce z wydawnictwami o Unii Europejskiej. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci była dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, a także stoiska handlowe z watą cukrową, popcornem i lodami.

Uczniów do turnieju przygotowali:

Maria Oziębło, Teresa Chuchmacz, Izabela Wójcik-Pudo, Edyta Wendel - Szkoła Podstawowa w Kamieńczycach

Ewelina Sambór, Maria Głogowiecka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Kazimierzy Wielkiej

Izabela Terpińska - Szkoła Podstawowa w Gorzkowie

Ewa Adamczyk-Isaki, Elżbieta Spiecha, Barbara Bator, Agnieszka Maj - Zespół Szkół Samorządowych w Wielgusie

Barbara Wzorek - Szkoła Podstawowa w Cudzynowicach

Beata Szmigiel, Iwona Widłak - Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach

Renata Gaweł, Ilona Franasik - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kazimierzy Wielkiej

Dorota Noszczyk, Małgorzata Musiał, Szczepan Bulka - Szkoła Podstawowa w Zięblicach

Romualda Adamczyk, Agnieszka Gaik, Anna Gącik - Publiczne Gimnazjum Samorządowe w Kazimierzy Wielkiej