Spektakl „Odlot” – terapia poprzez sztukę

Trudności w szkole, kłopoty w domu, brak zrozumienia wśród najbliższych – tak wygląda życie Magdy, głównej bohaterki sztuki teatralnej pt. „Odlot”, która została wystawiona 28 kwietnia br. na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Z podobnymi problemami boryka się wielu nastolatków. Nic więc dziwnego, że spektakl wzbudził duże zainteresowanie wśród młodzieży i nauczycieli. W dniu premiery obejrzało go blisko siedmiuset uczniów z gminnych szkół podstawowych i gimnazjalnych.

 

 

Znakomite widowisko wg scenariusza Inki Dowlasz, wyreżyserowała Ewa Więcław – instruktor teatralny w Kazimierskim Ośrodku Kultury i równocześnie ekspert ogólnopolskiego programu profilaktycznego PaT na powiat kazimierski. Wykonawcami byli młodzi aktorzy z działającej w naszym ośrodku grupy teatralnej „Apropo”. Tematyka spektaklu dotyczyła codziennych problemów współczesnej rodziny i dorastającej młodzieży, które w każdej chwili mogą przerodzić się w dramat nieudanego życia. Artyści - ku przestrodze swoim rówieśnikom - opowiedzieli historię młodej dziewczyny żyjącej w swoim zamkniętym, narcystycznym świecie. Magda wyolbrzymia swoje problemy, nienawidzi szkoły, notorycznie wagaruje, nawiązuje znajomość z nieodpowiednimi i podejrzanymi osobami, sięga po narkotyki. Do tego dochodzi ucieczka z domu i próba samobójcza bohaterki „Odlotu”.

Wszystko to jest skutkiem braku wspólnego języka córki z rodzicami, ciągłymi kłótniami o błahostki, alienacją, pogonią dorosłych za pieniądzem i dobrami materialnymi. W spektaklu nie ma podziału na postaci negatywne i pozytywne - wszyscy mieli jakieś potknięcia i przeżyli trudne chwile.W tle przedstawianych wydarzeń z życia codziennego, działa osobliwa postać - Lustro - personifikacja strachu, ale i gorzkiej niekiedy prawdy. Postać Lustra jest realna w takim stopniu, w jakim rzeczywiste są nasze lęki i obawy. Mimo, że ich nie widzimy, to skutki decyzji zrodzone pod ich wpływem bywają dotkliwe i namacalne.

Spektakl skłonił widzów do refleksji nad swoim postępowaniem, a artyści udowodnili, że o sprawach trudnych trzeba i można mówić w ciekawy sposób, nawet z dawką humoru. Swoistej terapii poprzez sztukę poddała się zarówno publiczność, jak i sami aktorzy, którzy wskazywali młodzieży alternatywne drogi rozwoju, a także promowali zdrowy styl życia bez nałogów.

Ponad godzinne przestawienie zostało bardzo dobrze przyjęta przez młodą widownię, o czym najlepiej świadczyła długotrwała owacja na stojąco. Także oglądający z dużym zainteresowaniem spektakl burmistrz Adam Bodzioch i dyrektor Czesław Kowalski w ciepłych, serdecznych słowach podziękowali i pogratulowali aktorom oraz reżyserce udanej premiery. Ponadto, włodarz gminy ufundował i osobiście wręczył wykonawcom praktyczne, rzeczowe upominki.

Z zaproszenia na spektakl skorzystał również sierżant sztabowy Łukasz Ramęda – kierownik Rewiru Dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej. Funkcjonariusz wygłosił związaną z tematem sztuki prelekcję pn. „Zagrożenia patologiczne występujące wśród młodzieży – odpowiedzialność prawna nieletnich”.

Dla osób, które nie mogły wziąć udziału w premierze mamy dobrą informację. To nie była jedyna okazja do obejrzenia spektaklu pt. „Odlot”. O terminach kolejnych przedstawień będziemy informować na stronie internetowej i plakatach. Już dziś zapraszamy nie tylko młodzież, ale i dorosłych. Naprawdę warto obejrzeć!

Grupa teatralna „Apropo” - wykonawcy spektaklu pt. Odlot"

Izabela Czapla (Magda)

Paulina Skrzyńska (mama Magdy)

Wojciech Breksa (ojciec Magdy)

Zuzanna Kolanoś (babcia Magdy)

Bartosz Brzeszcz (Ojciec Leon)

Kacper Kotwica (Gary - Mateusz)

Gabriela Żulichowska (Kaśka)

Gabriela Stokłosa (koleżanka Kaśki)

Aleksandra Pionka (lustro)

Wiktoria Wojas (lustro)

Wojciech Woźniak (diler)

Dominik Chat (diler)

O niezwykłej popularności "Apropo" świadczy fakt, że grupa młodych aktorów w zaledwie kilku godzin po utworzeniu swojej strony na Facebooku otrzymała w dowód sympatii ponad sto polubień.