Barwne i edukacyjne widowisko na "Dzień Ziemi"

,,Hej, dzieci, szanujcie przyrodę i świata urodę”

Pod takim hasłem obchodzony był „Światowy Dzień Ziemi”, zorganizowany w dniu 22 kwietnia br. przez Kazimierski Ośrodek Kultury. W piątkowy poranek, na zaproszenie dyrektora Czesława Kowalskiego, trzysta dzieci ze szkół podstawowych z gminy Kazimierza Wielka przybyło do ośrodka, aby obejrzeć niecodzienny spektakl o tematyce ekologicznej, który przygotowali wraz z nauczycielami uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej im Ks. Władysława Latosa w Kamieńczycach.

 

 

 

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że zarówno tempo obecnego życia, jaki przyzwyczajenia hołdujące naszej wygodzie nie służą Matce Ziemi i przyczyniają się do tego, że musi ona borykać się z wieloma problemami. Bardzo obrazowo przedstawili to młodzi aktorzy, zapraszając na scenę uosobioną, smutną, szaro - czarną Panią Ziemię, która na skutek działań człowieka jest tak chora, że musi udać się do doktora, który zapisuje jej nietypową kurację: zażywać świeże powietrze, czystą wodę i dużo zieleni. W bajkowej scenerii lasów i łąk wraz z jej mieszkańcami pojawiły się znane i lubiane nie tylko przez dzieci postacie takie jak: Czerwony Kapturek i Wilk, Jaś i Małgosia, którym towarzyszyły wiedźmy z Łysej Góry, Pszczółka Maja wraz ze swym nieodłącznym towarzyszem, Guciem, oraz niebieskie smerfy mieszkające w ekologicznej wiosce, gdzie nie dotarły jeszcze elektryczność i przemysł, a jedynym zagrożeniem wydaje się niezdarny Gargamel. Na swą niedolę narzekały ryby, żaby i raki w piosence z repertuaru Kasi Sienkiewicz, jednak nie znalazły wyjścia z sytuacji bo ,,ryby robiły wszystko na niby, żaby na aby aby, a rak - byle jak”. Kret, biedronka, bociany i jaskółki skarżyły się na brak pożywienia, a czapla ,,zamiast połknąć rybę zdrową, zjadła puszkę metalową”. Na scenie pojawiła się także w nie najlepszej kondycji królowa rzek polskich – Wisła, zanieczyszczona górą śmieci i różnymi odpadami przemysłowymi.

Fantastyczne widowisko urzekło całą widownię – nie tylko z racji pojawienia się znanych bajkowych postaci, ale również odmiennej formy, dostosowanej do młodego widza - obfitującej w muzykę, ciekawą choreografię i dowcip. Dzieci z Kamieńczyc wykazały się nie tylko zdolnościami aktorskimi, ale również talentem tanecznym i muzycznym. Potrafiły zaśpiewać po mistrzowsku zarówno przy akompaniamencie ,,na żywo” nauczyciela muzyki, jak i dostosować tonację do oryginalnych podkładów instrumentalnych znanych piosenek związanych z przyrodą i ekologią. Najmłodsze na scenie smerfy nie ulękły się nawet śpiewu a’capella.

Pomysłowe kreacje i rekwizyty 33 młodych aktorów to zasługa ich rodziców, którzy dla swych pociech nie żałują czasu i wspierają ich zainteresowania nie tylko w dziedzinie przyrody. Wspaniałą i okazałą dekorację do przedstawienia przygotowali własnoręcznie nauczyciele pracujący w szkole w Kamieńczycach. Pomysłodawcą i inicjatorem całego przedsięwzięcia była pani dyrektor Wanda Fryt, która tematykę ekologiczną propaguje na codzień, ucząc w tutejszej szkole przyrody. Pod jej opieką dzieci nie tylko poznają przyrodnicze tajemnice, ale również dbają o środowisko, sprzątając wraz z opiekunami najbliższe lasy, bo wszyscy musimy pamiętać, że:

,,Ziemia to wyspa zielona

Wśród innych dalekich planet

To dom jest dla ludzi i dla zwierząt

Więc musi być bardzo zadbany”

Spektakl pt. ,,Hej, dzieci, szanujcie przyrodę i świata urodę” został nagrodzony przez młodych widzów burzliwymi oklaskami, a dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Czesław Kowalski w serdecznych słowach podziękował uczniom i ich opiekunom za widowiskowy występ, propagujący pozytywne postawy ekologiczne wśród dzieci.

 Tekst Teresa Chuchmacz – SSP w Kamieńczycach

Barwny i edukacyjny spektakl poprzedziła prelekcja związana tematycznie z ideą święta Ziemi, pt. „Nasza ekologia”, którą zaprezentował kazimierski przyrodnik i ornitolog Damian Czajka ze Stowarzyszenia Psychoedukacyjno - Przyrodniczego M.O.S.T. z siedzibą w Kielcach. Była to ciekawa, a przy tym interaktywna prelekcja, bowiem dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały o ekologii i chętnie włączały się w pogawędkę z przyrodnikiem. Pan Czajka poruszał m.in. kwestie równowagi między działalnością człowieka a jego ekologicznym postępowaniem w życiu codziennym, mówił o walorach przyrodniczych powiatu kazimierskiego oraz podawał przykłady rzadkich gatunków płazów, ssaków i ptaków występujących na terenie naszej gminy, a których liczebność w całej Polsce z każdym rokiem maleje, np. chomika europejskiego, potocznie zwanego w naszych stronach ziemnym psem.