Szewczyk Dratewka z myszkami Miki i Minnie na powitaniu wiosny w KOK

W poniedziałkowy poranek, 21 marca br. w Kazimierskim Ośrodku Kultury uczniowie siedmiu szkół podstawowych z naszej gminy bez żalu pożegnali zimę i radośnie powitali wiosnę. Tegoroczne zrównanie dnia z nocą przebiegało pod hasłem "Bliżej siebie - dalej od narkotyków".

 

 

Na początek wspólnego świętowania młodzi widzowie obejrzeli przedstawienie kukiełkowe pt. „Szewczyk Dratewka” na podstawie baśni Janiny Porazińskiej. Wystawienie utworu w takiej formie teatralnej było inicjatywą dyrektora Czesława Kowalskiego, a realizacją całego przedsięwzięcia - przy pomocy współpracowników - zajęła się instruktor plastyki Ewa Wojciechowska. Własnoręcznie, według własnego pomysłu wykonała metrowej wielkości kukiełki i zaprojektowała oraz uszyła dla nich piękne, kolorowe stroje. Jej autorstwa jest także malownicza scenografia sztuki.

I tak, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, scena najpierw zamieniła się w ogromny las, którym wędrował tytułowy bohater i pomagał napotkanym zwierzętom, a w drugiej części spektaklu - w gród z okazałym zamkiem. W wieży zamku zła czarownica uwięziła piękną królewnę, co budziło sprzeciw, a zarazem grozę wśród mieszkańców. Dziecięca publiczność z wielkim zainteresowaniem śledziła losy odważnego szewczyka, który w finale uwolnił i pojął za żonę królewnę. Dzieciaki żywo reagowały oklaskami a także wspólnym śpiewem na toczącą się na scenie akcję. Inscenizacja wzbogacona muzyką, feerią barwnych świateł, trafnie dobrana scenografia oraz wyglądające „jak żywe” kukiełki, stworzyły niepowtarzalny klimat spektaklu, który dostarczył publiczności wiele wrażeń. Po finałowej scenie animatorzy z KOK wraz ze swymi kukiełkami przedstawili się publiczności i otrzymali od dzieci zasłużone brawa.

W drugiej odsłonie imprezy scena w całości należała do najmłodszych. Dzieci do wspólnej zabawy zapraszały Myszka Miki i Myszka Minnie - wodzirejki z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Były konkursy z nagrodami, popisy zręcznościowe, śpiew oraz taneczne harce na scenie w rytm popularnych, dziecięcych piosenek. Tego dnia uczniowie podstawówek mieli okazję poszaleć kręcąc hula-hoop, odbijając baloniki szybujące pod sufitem czy "chwytając" tysiące baniek mydlanych.

Na zakończenie udanej imprezy dzieciaki wcieliły się w rolę fotografów, "pstrykając" sobie nawzajem pamiątkowe fotki z disneyowskimi myszkami.