"Euromajówka" po kazimiersku

17 maja br. w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury odbyła się „Euromajówka”, podczas której mieszkańcy naszej gminy świętowali „Dzień Europy”. Impreza udała się znakomicie i miała iście europejski klimat, bowiem jej głównym punktem była trzynasta edycja Turnieju Wiedzy o Unii Europejskiej, w którym udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Osiem drużyn szkolnych przedstawiło barwne programy artystyczne promujące bogactwo i różnorodność europejskiego dziedzictwa kulturowego. Każda ze szkół prezentując wybrany kraj stawiała m.in. na jego historię, walory turystyczne, sylwetki wybitnych postaci, folklor, legendy, sport, pokazy mody oraz kulinaria. Europrezentacje były wspaniałą edukacyjną „podróżą” po Zjednoczonej Europie a młodzi artyści wykazali się w nich niezwykłą kreatywnością, wyobraźnią i oryginalnymi pomysłami.

Młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, przygotowana przez Iwonę Widłak i Beatę Szmigiel, w programie pt. „My, Polacy” przemierzała nasz kraj od Bałtyku do Tatr. Podczas programu uczniowie przedstawili m.in. uwspółcześnioną, z humorystycznymi akcentami legendę o smoku wawelskim oraz przeprowadzili w formie zagadek test wiedzy o Polsce, który publiczność znakomicie zdała. W nagrodę widzowie otrzymali muszelki znad morza Bałtyckiego i flagi biało-czerwone oraz zostali poczęstowani słodką mieszanką krakowską i pysznymi oscypkami. Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewali tytułową piosenkę z programu telewizyjnego „Kocham Cię Polsko”.

„Hiszpanię jaką znamy” przedstawili uczniowie szkoły podstawowej w Cudzynowicach, których przgotowały Agata Maj i Jolanta Jędraska. Jednym z elementów prezentacji był turniej, w którym zawodnicy zacięcie walczyli o główną nagrodę – objazdową wycieczkę po słonecznej Hiszpanii. Gościliśmy również w słynnej madryckiej restauracji Papa's, oglądaliśmy widowiskowy pokaz corridy, z gracją odtańczone przy akompaniamencie gitar flamenco i pasodoble.

Dzieci ze szkoły podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej pod kierunkiem Ilony Franasik i Anny Michno, zaprezentowały Węgry. W tytule prezentacji wykonawcy nawiązali do światowego przeboju z lat 70-tych węgierskiego, rockowego zespołu Omega pt. „Dziewczyna o perłowych włosach”. Przewodniczką po „kraju czerwonej papryki” była młoda turystka, która przez pomyłkę zamiast w Egipcie wylądowała w Budapeszcie. Oprócz receptur regionalnych potraw poznaliśmy romantyczną historię węgierskiej księżniczki Kingi, która poślubiła polskiego księcia Bolesława Wstydliwego. Według legendy dzięki księżniczce odkryto w Polsce pokłady soli. Na zakończenie dziewczęta zatańczyły dynamicznego czardasza. 

„Podróż przez Niemcy” i bawarski klimat zafundowali nam uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie, przygotowani przez Jolantę Kochańczyk, Ewę Adamczyk-Isaki i Elżbietę Spiechę. Na scenie pojawił się wybitny kompozytor Ludwik van Beethoven, reformator Martin Luter i wybitny fizyk-noblista Albert Einstein. Była także realistycznie przestawiona scena burzenia muru berlińskiego, pokaz mody w wykonaniu światowej sławy modelek, m.in. Klaudii Schiffer oraz zaśpiewana „na żywo” piosenka „By the Rivers of Babylon” grupy Boney M. W finale widzowie uczestniczyli w ludowym święcie "Oktoberfest", a bohaterowie baśni braci Grimm serwowali publiczności sałatkę ziemniaczaną.

Młodzież z Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Kazimierzy Wielkiej, pod kierunkiem Romy Adamczyk i Anny Gącik, zaprezentowała program pt. „Czy wiesz już wszystko o Belgii ?”. Grupa młodych Belgów gościła m.in. w Brukseli i w Antwerpii swoich rówieśników z Polski, którzy byli zafascynowani wycieczką po znanych muzeach: koronczarstwa, diamentów i … frytek. Zwiedzający z chęcią robili sobie selfie ze znanymi postaciami: Thorgalem – przybyszem z kosmosu stworzonym przez scenografa Belga i grafika Polaka oraz z Herkulesem Poirot, bohaterem książek Agaty Christie. Nie zabrakło również ulubionych Smerfów i muzyki wykonanej „na żywo”, tym razem na belgijskim wynalazku – saksofonie. Duże wrażenie wywarł słynny siusiający chłopiec Manneken Pis, którego młodzież ubrała w strój w polskich barwach narodowych. Kazimierscy gimnazjaliści swój program zakończyli popularnym ostatnio tańcem zwanym „belgijką”.

„Holenderskie krajobrazy” przedstawiła drużyna ze szkoły podstawowej w Zięblicach, przygotowana przez Dorotę Noszczyk, Alicję Gola i Szczepana Bulkę. Przewodnikiem po Holandii był sam król Wilhelm Aleksander, który przemierzając swoje królestwo na … rowerze, pokazał widzom charakterystyczne miejsca swojej ojczyzny: pola kolorowych tulipanów i tysiące wiatraków oraz stadion piłkarski. W Amsterdamie spotkaliśmy legendarnych piłkarzy Johana Cruyffa i Marca Van Bastena, a w Rotterdamie słynnego Latającego Holendra. Na finał odbył się w królewskiej rezydencji bal, a wykonawcy serwowali publiczności smaczne wafle z pyszną czekoladą.

„Magiczne Czechy” zaprezentowali w swoim programie uczniowie ze szkoły podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej, których przygotowała Ewelina Sambór, Maria Głogowiecka i Jolanta Oleś. Po stolicy Czech – Pradze oprowadzali nas Rumcajs i Hanka w towarzystwie innych bohaterów czeskich bajek, zaś najbardziej znane czeskie przeboje usłyszeliśmy w wykonaniu: Heleny Vondraĉkowej „Malowany dzbanek” i Karela Gotta „Lady Carnival”. Drużyna zachwalała znane na całym świecie samochody ŝkoda z Mlada Boleslav. Największe brawa otrzymały najmłodsze dzieciaki za brawurowe odtańczenie skocznej czeskiej polki.

Program pt. „Nasza podróż do Włoch”. Buongiorno Italia” przedstawili uczniowie szkoły podstawowej z Kamieńczyc, przygotowani przez Joannę Koziarę, Małgorzatę Cabala i Edytę Wedel. Obejrzeliśmy narodowy taniec tarantella, zaś potem zaproszono publiczność do najbardziej znanych włoskich miast: Rzymu, Wenecji. Mediolanu i Turynu. Scenę balkonową kochanków z Werony sparafrazowali współcześni Romeo i Julia. Na scenie pojawiły się postaci: Leonarda da Vinci i Luciano Pavarottiego oraz trzech groźnych mafiosów sycylijskich. Włoskie przeboje „Tornero”, „Felicita” wykonywali Drupi oraz duet Al Bano i Romina Power, ale najbardziej spodobała się „Zuppa Romana”.

Grupy szkolne wykazały dużą znajomość "swego" kraju i z wielką dbałością o detale odzwierciedliły charakterystyczne cechy typowe dla prezentowanych państw. Gra aktorska, talenty muzyczne i lingwistyczne dzieci, scenografie oraz piękne i barwne stroje ludowe sprawiły, że przedstawienia były niezapomnianymi widowiskami na wysokim poziomie.

W tym roku organizatorzy: burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka oraz Kazimierski Ośrodek Kultury zrezygnowali z formuły konkursowej unijnego turnieju, dlatego wszystkie ekipy otrzymały dyplomy i jednakowe nagrody rzeczowe z rąk głównego fundatora - burmistrza Adama Bodziocha i jego zastępcy Łukasza Maderaka. Nagrody dla uczestników turnieju ufundowali również: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Kielcach oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego Róża Thun i Czesław Siekierski.

Kazimierski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom nagród dla zespołów szkolnych.