Kazimierza pamiętała o Katyniu

W piątek 10 kwietnia br., w 75.  rocznicę zbrodni katyńskiej Kazimierza Wielka uczciła pamięć ponad 21 tysięcy Polaków zamordowanych wiosną 1940 roku przez Sowietów w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

 

Uroczystości katyńskie zainaugurowała msza święta w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny i ofiar bestialskiego mordu celebrowali ks. proboszcz Wacław Woźnica i ks. dziekan Janusz Mularz.
Po mszy św. biorący udział w uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przeszli ulicami miasta na plac szkolny Publicznego Gimnazjum Samorządowego im. Noblistów Polskich. Tu znajduje się posadzony w 2009 roku Dąb Pamięci oraz obelisk z tablicą pamiątkową, poświęcony pochodzącemu z Odonowa porucznikowi Wojska Polskiego Leonowi Postawce. Przed obeliskiem biało-czerwone wiązanki kwiatów w imieniu rodziny oficera zamordowanego w Katyniu złożyli Iwona i Marek Postawkowie z synem Jerzym, reprezentujący społeczność żydowską Raymond Fishler, władze Miasta i Gminy Kazimierza Wielka z burmistrzem Adamem Bodziochem i Powiatu Kazimierskiego ze starostą Janem Nowakiem, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej, organizacji kombatanckich i związkowych, delegacje szkół, placówek szkolno-wychowawczych i instytucji.

Dalsza część rocznicowych obchodów odbyła się w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Licznie przybyłych na uroczystość gości powitał dyrektor KOK Czesław Kowalski. Następnie opowiedział on o dramatycznym losie swojego wujka zamordowanego w Katyniu - podporucznika Wojska Polskiego Maksymiliana Trzepałki. Dyrektor zaprezentował wydaną w 1989 roku w Paryżu książkę pt. „Pamiętniki znalezione w Katyniu”, w której opublikowane zostały zapiski znalezione przy jego wujku i innych towarzyszach sowieckiej niewoli.
Kolejnym punktem obchodów były okolicznościowe przemówienia, wygłoszone przez burmistrza Adama Bodziocha i starostę Jana Nowaka. Liderzy lokalnych samorządów w swych wystąpieniach podkreślali, że śmierć ofiar zbrodni katyńskiej zobowiązuje do pielęgnowania pamięci o wymordowanych polskich patriotach i dochodzenia całej prawdy, okrytej przez lata milczeniem i kłamstwem, którym karmiono starsze pokolenia. Dziś możemy otwarcie mówić o tamtych tragicznych wydarzeniach sprzed 75 lat, a młodzież może poznać o nich prawdę.
Głos zabrał również 90-letni Raymond Fishler, kazimierski Żyd, który przeżył Holocaust, aktualnie zamieszkały w Stanach Zjednoczonych. Podczas kazimierskich obchodów katyńskich zwrócił uwagę, że każda zbrodnia - niezależnie gdzie została dokonana - zawsze jest tragedią zarówno dla ofiar jak ich rodzin.

W części artystycznej obejrzeliśmy program, którego mottem były słowa św. Jana Pawła II - „Oni zginęli po to, byście wy mogli żyć”. Uczniowie Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Kazimierzy Wielkiej, pod kierunkiem Jolanty Michałowskiej, Wioletty Wójcik i Urszuli Góra zaprezentowali głęboko poruszające, patriotyczne widowisko o losach Polaków pojmanych do niewoli a potem zgładzonych w katyńskim lesie. W scenie finałowej, przy dźwiękach pieśni pt. „Krwią piszę list do Ciebie”, młodzi aktorzy zapalali białe i czerwone znicze pamięci, które kolejno ustawiali na olbrzymiej konstrukcji w kształcie krzyża zwieńczonego cierniową koroną.
O tym, że spektakl wywarł na widzach duże wrażenie świadczyła długotrwała owacja na stojąco. Młodym wykonawcom i ich nauczycielkom za wzruszającą i piękną lekcję historii, serdecznie podziękował burmistrz Adam Bodzioch

Organizatorami obchodów byli:
Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka
Kazimierski Ośrodek Kultury
Publiczne Gimnazjum Samorządowe w Kazimierzy Wielkiej