Uczniowie szkół podstawowych powitali wiosnę w KOK

W piątkowy poranek, 20 marca br. Kazimierski Ośrodek Kultury i Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowali dla uczniów z gminnych szkół podstawowych imprezę pn. ”Powitanie wiosny”. Tę długo wyczekiwaną przez wszystkich, najładniejszą porę roku dzieci witały w asyście … smoka wawelskiego, klaunów i policjantów.

 

Na początek 350 dzieci wraz ze swoimi nauczycielami obejrzało interaktywny spektakl teatralny pt. „Legenda o smoku wawelskim”, który przedstawili aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii „ART-RE” z Krakowa. Tego dnia sala widowiskowa na kilkadziesiąt minut zamieniła się w Kraków, w którym postrach wśród mieszkańców budził straszliwy smok. Młodzi widzowie żywo reagowali na toczącą się akcję legendy. Współuczestniczyli w sztuce chętnie grając małe epizody oraz aktywnie brali udział w zainscenizowanej przez artystów rozmowie. Z widowni padały ciekawe pomysły jak zniszczyć żarłoczną „bestię” a niektóre dzieci pomagały nawet dzielnemu szewczykowi Skubie naprawiać buty. Dziewczęta i chłopcy, w krakowskich nakryciach głowy – kolorowych wiankach i rogatywkach - razem z aktorami brawurowo zatańczyli dynamicznego „Krakowiaka”. Treść inscenizacji, wzbogaconej autorską muzyką i śpiewem, scenografia, barwne stroje i rekwizyty tworzyły niepowtarzalną atmosferę spektaklu, który nie tylko edukował i przybliżał kulturę naszego kraju, ale dostarczył publiczności wspaniałej rozrywki i mnóstwo wrażeń artystycznych.

Po spektaklu dwójka klaunów z buskiej firmy „Juniorek” zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy. Scena, która tym razem przedstawiała wiosenny krajobraz, należała w całości do najmłodszych. Animatorki - p. Ania i p. Kasia przygotowały dla uczniów bardzo atrakcyjny program. Znalazło się w nim wiele oryginalnych konkursów z nagrodami, w których dzieci chętnie brały udział. Wykazywały się przy tym nie tylko zręcznością, jak np. celnym trafieniem kółkiem hula-hoop w … kalosze, ale logicznym myśleniem i pamięcią. Tymi umiejętnościami wspaniale popisały się „pierwszaki” podczas konkurencji polegającej na znalezieniu pary jednakowych kart w rozsypanych i odwróconych do „góry nogami|” puzzlach.

Miłym akcentem było pojawienie się na imprezie kazimierskich funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji. Klauni wprowadzili ich na scenę tanecznym krokiem w rytm znanej piosenki z repertuaru Andrzeja Rosiewicza „Chłopcy radarowcy”, co wywołało ogromną salwę śmiechu wśród widowni. Sierżant Monika Cichy i asp. Artur Sambór w formie pogadanki przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali oraz brali udział w rozmowie podając m.in. przykłady pozytywnych oraz negatywnych zachowań, które stwarzają niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego. Grupa dzieci z chęcią wzięła udział w przeprowadzonym przez policjantów instruktażu przyjmowania prawidłowej postawy podczas ataku agresywnego psa, jak również w pokazie skuwania kajdankami.
Podczas spotkania funkcjonariusze poruszyli również tematy dotyczące uzależnień, m.in. od alkoholu, narkotyków czy dopalaczy. Uświadamiali uczniom zagrożenia i negatywne skutki na życie młodego człowieka wynikające z zażywania narkotyków oraz eksperymentowaniem z wszelkimi środkami odurzającymi. Dopełnieniem prelekcji były rozwieszone na ścianach sali widowiskowej olbrzymie banery z antynarkotykowymi hasłami „Bliżej siebie – dalej od narkotyków” oraz „Narkotyki? To mnie nie kręci!”.

W pierwszy dzień astronomicznej wiosny natura sprzymierzyła się z organizatorami imprezy i zafundowała dzieciom dodatkową atrakcję w postaci częściowego zaćmienia Słońca. To rzadkie i efektowne zjawisko dzieciaki mogły bezpiecznie obejrzeć przez maski spawalnicze udostępnione przez Kazimierski Ośrodek Kultury.