Koncertowo zagraliśmy w 23. Finale WOŚP

Tegoroczny 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagraliśmy pod hasłem „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów".

Sztab WOŚP utworzony przy Kazimierskim Ośrodku Kultury zebrał 35381,61 złotych.

W niedzielę, 11 stycznia 98 wolontariuszy wraz ze swoimi nauczycielami i rodzicami zbierało pieniądze na terenie czterech gmin: Kazimierzy Wielkiej, Bejsc, Opatowca i Skalbmierza. W kweście udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Cudzynowic, Gorzkowa, Kamieńczyc, Wielgusa, Zięblic, kazimierskiej „jedynki” i „trójki”, gimnazjaliści z Kazimierzy Wielkiej i Wielgusa, młodzież z kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie i Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Topoli.

Wszyscy wolontariusze spisali się na medal a mieszkańcy naszego powiatu chętnie wrzucali datki pieniężne do kolorowych puszek. W gronie kwestarzy, którzy uzbierali najwięcej pieniędzy znaleźli się uczniowie reprezentujący placówki, które w barwach naszego sztabu grają od wielu lat. Paulina Kumor – 2449,92 zł, Patrycja Kurek – 1188,82 zł i Natalia Adamczyk – 998,08 zł z Publicznego Gimnazjum w Czyżowicach oraz Oskar Jabłoński – 988,92 zł, Wiktoria Maj – 952,45 zł i Klaudia Kmiecik – 947,76 zł - uczniowie z Zespołu Szkół w Opatowcu.

Podczas niedzielnego finału, na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert „z serduszkiem”, który z wdziękiem poprowadziły Agnieszka Możdżeń i Zuzanna Kletschka. Licznie zgromadzoną publiczność powitał burmistrz Adam Bodzioch, który przed dwunastoma laty reaktywował Finał WOŚP w Kazimierzy Wielkiej. Na scenie, która tętniła muzyką, śpiewem i tańcem wystąpiło 370 młodych artystów. Widzowie, którzy tego dnia wypełnili salę widowiskową „po brzegi”, gorąco oklaskiwali barwne i widowiskowe programy artystyczne kazimierskich przedszkolaków – „Parkowych Skrzatów” i „Motylków”, podopiecznych z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowaczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, jak również uczniów gminnych szkół podstawowych nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, Zięblicach, Gorzkowie, Kamieńczycach i Cudzynowicach. Wielkie brawa otrzymały także za swoje prezentacje grupy taneczne ze Szkoły Tańca „Step”, solistki z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie, Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej, Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Kazimierzy Wielkiej i z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.

Orkiestrowemu graniu towarzyszyła emocjonująca aukcja, podczas której sprzedaliśmy 33 przedmioty na łączną kwotę 1928 zł. Największym hitem okazały się dwa obrazy wykonane i podarowane przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bejcach. Artystyczne dzieło przedstawiające „Dziewczynkę z pieskiem” za kwotę 220 zł wylicytowała kazimierzanka Monika Sendek, zaś obraz pt. „Para młoda” za 80 zł nabyła Grażyna Turewicz z Kazimierzy Wielkiej. Po ostrej licytacji, Bożena Zagrodnik z Koszyc za 200 zł zakupiła buławę hetmańską przekazaną przez burmistrza Adama Bodziocha a którą włodarz gminy otrzymał w prezencie jako honorowy obywatel partnerskiego miasta Buczacz na Ukrainie.

Dużym wzięciem cieszył się opis bitwy pod Grunwaldem ofiarowany przez Czesława Kowalskiego dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Tekst, wydany w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim w formie zwijanego druku i zwieńczonego lakową pieczęcią króla Władysława Jagiełły zakupił za 200 zł Robert Hornik z Buska-Zdroju. „Pod młotek” poszły także firmowe gadżety od fundacji Jurka Owsiaka. Najwyższe kwoty uzyskaliśmy z licytacji koszulek z logo WOŚP, które trafiły do rąk: Łukasza Maderaka zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka (200 zł) i Waldemara Wiejachy z Kamyszowa (150 zł).

Orkiestrową pulę pieniędzy zasiliły wpłaty od pracowników Starostwa Powiatowego - 730,00 złotych i Komendy Powiatowej Policji - 84,64 zł. Również firma „Juniorek” Anny Zwolskiej z Buska – Zdroju dochód ze sprzedaży waty cukrowej w kwocie 1283,60 zł przeznaczyła na konto WOŚP.

Wśród przedmiotów przekazanych na licytacje było trzynaście pięknych prac plastycznych własnoręcznie wykonanych i podarowanych przez podopiecznych Zespołu Placówek Szkolno-Wychowaczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach. Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej insp. Jakub Kosiń przekazał maskotkę koziołka „Spoko” oraz zdjęcie Jerzego Dudka z autografem sportowca. Pakiet gadżetów ofiarowała Jadwiga Irla dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego w Kielcach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Państwo Emilia i Ryszard Czajka właściciele kazimierskiego Pałacu Lacon przekazali voucher do SPA. Były również kalendarze od Związku Międzygminnego „Nidzica” w Kazimierzy Wielkiej i Łukasza Lubery z Podolan oraz obraz podarowany przez Zdzisława Kulisia z Donos.

Tradycyjnie, współorganizatorem kazimierskiego sztabu WOŚP była Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. Już od jedenastu lat, podczas kolejnych finałów WOŚP, dyrektor Monika Szaleniec i jej zastępca Dorota Rusiecka organizują w szkole stołówkę dla wolontariuszy i ich opiekunów oraz sztab finansowy. W „jedynce” pieniądze z puszek kwestarskich przeliczali nauczyciele, rodzice uczniów, pracownicy gminnych i powiatowych instytucji samorządowych, Banku Spółdzielczego i Alior Banku w Kazimierzy Wielkiej. Funkcję szefa sztabu finansowego pełnił Robert Płaszewski - naczelnik Wydziału Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta i Gminy Kazimierza Wielka.

Wielkimi przyjaciółmi naszego sztabu WOŚP są również placówki oświatowe i firmy, które od wielu lat niezmiennie sponsorują posiłki dla wolontariuszy. Jak co roku, panie z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty” przygotowały smaczny bigos z produktów mięsnych przekazanych przez firmę „Fular” Zenona Fulara z Czyżowic. Pyszne, domowe wypieki przekazała Samorządowa Szkoła Podstawowa w Cudzynowicach a szeroki asortyment słodkości ofiarowała Katarzyna Teper – właścicielka delikatesów „Paleo-3” w Kazimierzy Wielkiej oraz piekarnie: kazimierska „U Ochenduszków” i „Żurek” z Odonowa.

W 23. Finał WOŚP włączyli się także funkcjonariusze kazimierskiej policji, którzy czuwali nad bezpieczeństwem wolontariuszy i uczestników niedzielnej imprezy. Ponadto, policjanci przygotowali atrakcję dla najmłodszych – w zaparkowanym przed Kazimierskim Ośrodkiem Kultury radiowozie policyjnym dzieci mogły usiąść, obejrzeć jego wyposażenie, jak również zrobić sobie zdjęcia w ochraniaczach lub z tarczą policyjną.

Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka oraz Kazimierski Ośrodek Kultury serdecznie dziękują wszystkim wolontariuszom i osobom, które okazały „gorące serca” oraz aktywnie i charytatywnie włączyły się w akcję Orkiestry na rzecz dzieci i seniorów. DZIĘKUJEMY.