Z muzyką w 2024 rok – Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej Floriana z Kościelca

“Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp - tam ludzie dobre serce mają. Bo ludzie źli, ach wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają...” Słowami z wiersza Johanna Wolfganga von Goethego Róża Dąbrowska powitała zgromadzoną publiczność na koncercie noworocznym, który odbył się w niedzielne popołudnie, 14 stycznia w Kazimierskim Ośrodku Kultury. 

 

Muzyczną ucztę zaserwowała słuchaczom Orkiestra Dęta Floriana z Kościelca, pod batutą kapelmistrza Tomasza Kury. Repertuar orkiestry był niezwykle bogaty i różnorodny, gdyż na kazimierskiej scenie wybrzmiały utwory świąteczne oraz najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Rewelacyjnie zagrany koncert spotkał się z entuzjastycznym odbiorem słuchaczy, bowiem muzyczny kunszt orkiestry nagrodzili owacją na stojąco, czym zachęcili muzyków do zagrania na bis.

Muzykom oraz dyrygentowi pogratulował niedzielnego występu  i wyraził słowa uznania Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch i dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Czesław Kowalski. Na zakończenie noworocznego eventu ze sceny popłynęły serdeczne życzenia noworoczne, które publiczności złożył kapelmistrz orkiestry i Róża Dąbrowska.

ORKIESTRA DĘTA FLORIANA działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelcu, w powiecie proszowickim. Została założona w 2018 roku z inicjatywy Prezesa Orkiestry Arkadiusza Marca. Jest to młody zespół, który uświetnia wszelkiego rodzaju wydarzenia: uroczystości państwowe, gminne oraz strażackie. W przypadku orkiestry FLORIANA nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że muzyka łączy pokolenia, ponieważ widać to w ich składzie - najmłodszy orkiestrant ma zaledwie 9 lat, natomiast najstarszy ma 81. Od początku istnienia orkiestra miała czterech prowadzących. Od ubiegłego funkcję kapelmistrza pełni Tomasz Kura.